Bărbat electrocutat, salvat miraculos: M-am născut a doua oară!
Medicii timișoreni au reușit să salveze viață unui bărbat electrocutat la 22.000 de volți. Este electrician și făcea lucrări pe un stâlp, când s-a produs nenorocirea. Bărbatul avea șanse mici de supraviețuire. Acum, după două luni și jumătate în spital, zeci de operații și proceduri în premieră, simte că s-a născut a două oară.
Dănuț Novăcescu are 39 de ani și este din comuna Bozovici, județul Caraș-Severin. Fiul lui cel mic tocmai împlinise un an când tatăl lui a fost la un pas de moarte. A fost electrocutat la 22.000 de volți, în timpul unei lucrări, și a rămas suspendat pentru câteva minute la 14 metri înălțime.
Dănuţ Novăcescu – pacient salvat: M-am urcat în ziua aia pe stâlp am legat și când am ridicat capul până la spital nu-mi amintesc nimic. Porțelanul ăla de pe stâlp aia trebuia să schimbăm. O singură imagine am, cu doi colegi care m-au dat jos.
Curentul de înaltă tensiune a afectat puternic aproape tot corpul bărbatului. A avut arsuri de gradul trei pe circa 20% din suprafață corpului. medicii au folosit tehnici în premieră pentr a-l salva.
Dr. Pache Taskov, coordonator Unitate de Arşi Grav, Spitalul Județean Timișoara: Pacientul a venit la două zile după accident din spitalul din Caransebeș grav. Vorbim de eun pacient cu un risc vital major, prognosticul și rata de supraviețuire au fost scăzute. Au fpst peste 30 de intervenții. Am început cu acest tratament inovator, cu multiple tehnici noi, utilizarea argonului de plasmă, care eliberează radicali de oxigen și azot, lumina albastră , PRP și multiple alte intervenții, pentru a îmbunătăți starea plăgilor.
Două luni și jumătate a stat Dănuț Novăcescu internat la Casa Austria, din Timișoara. Acolo a primit încă o șansă la viață.
Dănuţ Novăcescu – pacient salvat: Nu știu dacă mai este cineva care a scăpat fără amputare, cu mâini, cu picioare.
Pe toată perioada tratamentului, bărbatul a beneficiat de consiliere psihologică și de kinetoterapie.>

