Bărbat din Mehedinți, decedat în locuința în care ținea 7 șerpi periculoși

9 May 2024, 18:35 (actualizat 9 May 2024, 21:23)

Caz şocant în judeţul Mehedinţi. Un bărbat de 36 de ani a fost găsit mort în apartamentul său din Drobeta Turnu Severin, acolo unde poliţiştii au descoperit şi şapte șerpi, dintre care unii veninoși. Polițiștii, garda de mediu și biologi au ridicat reptilele deținute ilegal. A fost începută o anchetă, pentru a se stabili dacă tânărul a murit cumva din cauza mușcăturilor. Sunt imagini şi informaţii cu puternic impact emoţional!

Printre șerpii descoperiți sunt trei vipere cu corn și un piton constrictor. Șase dintre reptile sunt specii protejate la noi în țară. Bărbatul le ținea pe balconul apartamentului în care locuia cu bunica sa, o bătrână cu dizabilități. Pe 1 mai, tânărul a fost găsit fără suflare în pat, cu mai multe zgârieturi pe corp.

Vecinii știau că tânărul era pasionat de mic de reptile și că avea acasă mai mulți șerpi. Ba chiar le-ar fi ținut o vreme în uscătoria blocului. Nimeni nu a reclamat însă situația la poliție.

Anchetatorii iau în calcul că proprietarul șerpilor să fi fost mușcat de o viperă și pentru că nu a mers la spital a murit peste noapte.

Reptilele ridicate de specialiști vor rămâne o perioadă în carantină și apoi vor fi eliberate în natură, acolo de unde au fost prinse.

Rezultatele analizelor toxicologice vor stabili dacă tânărul a murit în urmă unei mușcături de viperă sau dacă a fost vorba de o sinucidere.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite