Băiat de 14 ani, înecat în iazul Polonic din Dorohoi. Poliția și DGASPC fac verificări
Un adolescent de 14 ani a murit după ce s-a înecat în iazul Polonic din municipiul Dorohoi, județul Botoșani. Atenție, urmează informații cu puternic impact emoțional.
Băiatul intrase în apă și nu a mai reușit să ajungă la mal. Prietenii care erau cu el au sunat la 112, iar la fața locului au fost mobilizate echipaje de pompieri din Dorohoi și Botoșani, o barcă, o ambulanță de terapie intensivă mobilă SMURD, un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță și echipa de scafandri a ISU Botoșani.
Copilul a fost găsit de pompieri la o adâncime de peste doi metri și a fost scos inconștient din apă. Medicii și paramedicii au început imediat manevrele de resuscitare, care au continuat și la Unitatea de Primiri Urgențe, unde băiatul a fost transportat. În ciuda eforturilor, adolescentul a fost declarat decedat.
Potrivit informațiilor transmise de autorități, copilul și sora lui se aflau de aproape un an în grija statului. Tragedia s-a produs în fața altor copii cu care adolescentul plecase în parc.
Cazul este anchetat acum de polițiști, care trebuie să stabilească exact împrejurările în care s-a produs tragedia. Verificări fac și reprezentanții DGASPC, pentru a afla de ce băiatul se afla nesupravegheat în zona iazului.
Moartea adolescentului ridică din nou întrebări dureroase despre siguranța copiilor aflați în grijă instituțională, dar și despre pericolul zonelor de apă neamenajate pentru scăldat. În astfel de locuri, câteva clipe pot schimba totul.
Pentru situații de urgență, sunați la 112. Cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a copilului pot fi semnalate la numărul unic 119.

