Bacterii din Antarctica sfidează limitele vieții: supraviețuiesc între -20°C și +75°C

O bacterie înghețată timp de 5.000 de ani în Peștera Scărișoara ar putea lupta împotriva superbacteriilor / Profimedia Images
23 March 2026, 14:06 (actualizat 23 March 2026, 15:17)

Oamenii de ştiinţă din Australia au descoperit că bacterii antarctice pot supravieţui consumând gaze din atmosferă şi expuse la o plajă foarte largă de temperaturi, dezvăluind noi indicii despre rezistenţa vieţii în medii extreme, transmite luni Xinhua.

Noua cercetare arată că aceste bacterii pot supravieţui la temperaturi cuprinse între -20°C şi +75°C, un interval de temperatură uimitor de 95 de grade Celsius, potrivit unui comunicat al Universităţii Monash din Australia, publicat luni.

Autoarea principală a studiului, Dr. Tess Hutchinson, a descoperit că bacteriile antarctice continuă să consume aceste gaze ca sursă de energie la temperaturi tipice de vară de 4°C cât şi la temperaturi de iarnă de -20°C, confirmând că aerotrofia are loc pe tot parcursul anului. “Când am continuat să creştem temperatura în laborator, am fost surprinşi să constatăm că au continuat să consume hidrogen până la 75°C. Acest lucru arată că, deşi aceşti microbi sunt adaptaţi la condiţiile reci ale continentului, nu sunt limitaţi de acestea”, a spus Dr. Hutchinson, potrivit Agerpres.

“Este un pic ca şi cum ai vedea un pinguin prosperând într-o junglă tropicală”, a declarat omul de ştiinţă Ry Holland de la Universitatea Monash, coautor al studiului publicat în The ISME Journal.

Studiul arată că această capacitate a bacteriilor de a trăi din gazele din atmosferă, inclusiv hidrogen şi monoxid de carbon, este probabil activă pe tot parcursul anului în Antarctica de Est şi se preconizează că va creşte odată cu încălzirea climatică.

Acest proces, cunoscut sub numele de aerotrofie, le permite microorganismelor nu numai să supravieţuiască, ci chiar să prospere în timpul iernilor întunecate şi geroase din Antarctica.

Descoperirile ajută la explicarea modului în care viaţa supravieţuieşte într-unul dintre cele mai extreme medii ale Pământului, conform lui Holland. Echipa a măsurat consumul de gaze atmosferice al bacteriilor în laborator şi pe teren şi a secvenţiat ADN-ul microbian pentru a identifica specii, gene şi surse de energie, descoperind că aerotrofia este o strategie de supravieţuire răspândită şi fundamentală în rândul microorganismelor antarctice.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite