Avertizare de “risc de roaming involuntar” la intrările în localitățile de graniță cu state din afara UE
Atenție, risc de roaming involuntar! Este mesajul pe care șoferii îl vor întâlni de acum la intrarea în localitățile de frontieră și mai ales de la granița cu state din afara Uniunii Europene. Drumarii au fost obligați să amplaseze astfel de panouri, după ce au primit multe sesizări de la românii care au plătit facturi mari la telefon, din cauza interferenței cu rețele din spațiul extracomunitar.
La intrările în comuna Șimian, din Mehedinți, localitate de frontieră învecinată cu Serbia, drumarii au instalat panouri care să-i avertizeze pe șoferii aflați în tranzit că riscă să primească acasă facturi mari din cauza interferenței cu rețelele de telefonie mobilă din statul vecin. Și localnicii spun că au trecut printr-o astfel de situație, până când au hotărât să-și dezactiveze roamingul.
Îmi intră când te duceai pe Clisură tot timpul. Sârbii intră foarte ușor de pe la Gura Văii încolo. Mi-a intrat. Anul trecut în continuu intra. A venit facturamare și am văzut acum că nu mai merge.
Am pățit-o mai demult. Dar după aia m-am învățat minte și mi-am dezactivat roamingul.
Mi-am luat niște măsuri de precauție după ce am plătit niște bani în plus. Când nu știm, nu știm, plătim. În plus cu vreo 4 milioane.
Cei aflați în astfel de situații pot contesta la companiile de telefonie mobilă facturile mari și dacă se constată că nu au ieșit din țară, sumele suplimentare pot fi anulate. Procedura necesită însă timp.

