Atleţii Invictus au dat startul Ștafetei Veteranilor, din fața Palatului Elisabeta. Drapelul Național este purtat până la Carei, unde ajunge de Ziua Armatei
Atleţii Invictus au dat miercuri startul Ștafetei Veteranilor. Este o cursă de 25 de zile devenită tradiție, pe parcursul căreia participanții poartă Drapelul Național de la București până la Carei, locul unde s-a încheiat eliberarea țării în cel de-al Doilea Război Mondial. Cei peste 1.500 de oameni care s-au înscris la ștafetă vor ajunge la destinație chiar de Ziua Armatei Române, pe 25 octombrie.
Printre cei care vor purta drapelul național până la Carei este și plutonierul major Ionuț Butoi, grav rănit, în 2008, în timpul unei misiuni în Afganistan. Este omul care demonstrează că nu există bariere, participând la toate cursele Invictus, din 2014 încoace.
“Este destul de greu. Pe mine mă motivează, făcând sport, pe mine mă motivează în fiecare zi.Prefer să fac sport, decât să stau pe telefon, să spun așa. Mi-am găsit cumva un țel în viață, pentru că ajungând în cărucior nu mai poți face multe. Cochetez în principal cu tir cu arcul. Fac parte și din lotul național paralimpic, și înotul și tenis de masă”, spune Ionuț.
Alexandra a crescut practic alături de familia Invictus, ea însăși fiică de militar, iar acum soldat la Infanterie. Avea 10 ani, în 2014, când a participat la prima Ștatefă Invictus.
Dar nu numai veterani ai teatrelor de război participă la Ștafeta Invictus. Iulia e jurnalist la Radio România și este la a patra participare, cu bicicleta.
Voluntarii care participă la Ștafeta Veteranilor au luat startul anul acesta pe trei trasee distincte, roșu, galben și albastru, care străbat toate județele. Traseul albastru aleargă pe partea de vest a țării, traseul galben pe centrul țării, iar traseul roșu pe partea de est, după care continuă pe partea de nord a țării.
Cele trei ștafete se vor întâlni pe 25 octombrie la Carei, de Ziua Armatei României.
Startul simbolic a fost dat din fața Palatului Elisabeta.

