Atacuri rusești în Odesa și Sumî. Zelenski speră în reluarea negocierilor de pace
Cel puțin trei oameni au fost uciși după loviturile puternice rusești, de noaptea trecută, din Ucraina. 11 persoane, printre care și un copil, au fost rănite în sudul tarii, la Odesa. Deși atacurile armatei lui Putin nu slăbesc în intensitate, președintele Zelenski speră în reluarea negocierilor de pace.
Rușii au atacat regiunea Odesa cu peste 270 de drone, dintre care 252 au fost doborâte de către apărarea ucraineană. Dronele care au trecut de sistemele de apărare au lovit blocuri de locuințe.
Și în regiunea Sumî din nordul Ucrainei a fost un atac masiv al rușilor, fiind țintite în special obiective civile.
Aflat în vizita în Orientul Mijlociu, președintele Volodimir Zelenski a spus că este în contact cu partenerii americani pentru o nouă rundă de negocieri între Statele Unite, Rusia și Ucraina.
Volodimir Zelenski: Suntem gata să ne întâlnim oriunde. Este dorită o întânire în acest format, dar partea americană se poate întâlni doar în Statele Unite. Iar Rusia se poate întâlni oriunde, dar nu în Statele Unite. Deocamdată, din cauza războiului din Orientul Mijlociu şi a războiului cu Iranul, americanii nu călătoresc peste hotare, din motive de securitate.
Zelenski a subliniat că organizarea negocierilor e dificilă și că speră să se materializeze în următoarea lună.

