Atac la o școală din Slovacia. Cel puțin două persoane au murit
Atac la o şcoală din estul Slovaciei. Un elev de 18 ani, înarmat cu un cuțit, a atacat o profesoară și două colege de clasă.
Cel puțin două persoane au murit și altele au avut nevoie de îngrijiri medicale. Atacatorul a fugit, însă a fost prins şi reținut de politie.
“Nicio problemă din lume nu poate fi rezolvată cu o armă“, a reacționat președintele Slovaciei, Peter Pellegrini.
Premierul Robert Fico a subliniat că este greu de înțeles motivația atacatorului și a recomandat ca evenimentul să nu fie folosit în scopuri politice.

