Armata israeliană, plasată la “nivel maxim de alertă”, după noile amenințări între Iran și SUA
Armata israeliană a declarat miercuri că se află la ‘nivelul maxim de alertă’, după un nou schimb de amenințări între SUA și Iran, relatează AFP.
‘Am lovit și am slăbit Iranul și întreaga axă (pro-iraniană) în mod sistematic, puternic și metodic. Vom continua să acționăm atât timp cât va fi necesar, atât pe fronturile apropiate, cât și pe cele îndepărtate’, a declarat șeful armatei, general-locotenentul Eyal Zamir, în cadrul unei întâlniri cu comandanții.
„La ora actuală, armata se află la nivelul maxim de alertă şi este pregătită pentru orice evoluţie”, a adăugat el, potrivit unui comunicat militar.
Principalul negociator iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, a acuzat miercuri SUA că vor să reia războiul şi că speră în continuare că Republica islamică va capitula.
„Manevrele inamicului, atât publice, cât şi în culise, arată că, în pofida presiunilor economice şi politice, acesta nu a renunţat la obiectivele sale militare şi încearcă să declanşeze un nou război”, a declarat Mohammad Bagher Ghalibaf, preşedinte al parlamentului iranian, într-un mesaj audio difuzat de media iraniene.

