Armata iraniană ameninţă cu blocarea Mării Roşii dacă SUA îşi menţin blocada
Iranul a ameninţat miercuri cu blocarea Mării Roşii, cu care nu se învecinează direct, în cazul în care Statele Unite vor menţine blocada împotriva porturilor sale, considerând că aceasta din urmă ar putea conduce la o încălcare a armistiţiului.
Ali Abdollahi – comandantul Cartierului General Central „Khatam al-Anbiya” din Iran, cea mai înaltă structură de comandă operațională a țării care coordonează forțele armate – afirmă că, dacă SUA își vor continua blocada și vor crea „o situație de nesiguranță pentru navele comerciale și petrolierele iraniene”, acest lucru va „constitui un preludiu al încălcării armistițiului”, potrivit BBC.
Abdollahi adaugă că, în consecință, forțele armate iraniene nu vor permite „continuarea niciunui export sau import în Golful Persic, Marea Omanului și Marea Roșie”.
El nu a specificat exporturile și importurile căror țări ar putea fi afectate, deși apele pe care le menționează acoperă o zonă vastă.
Blocada americană a porturilor iraniene a început luni. Miercuri, armata americană a declarat că „nicio navă nu a reușit să treacă de blocadă” în primele 24 de ore, șase nave comerciale fiind forțate să se întoarcă în Golful Oman.
Armistițiul dintre SUA și Iran, la care face referire Abdollahi, a fost anunțat pe 8 aprilie, după aproape șase săptămâni de conflict între Iran și SUA și Israel.
Prima rundă de negocieri dintre Iran și SUA a eșuat – deși Donald Trump afirmă că discuțiile dintre SUA și Iran ar putea fi reluate în următoarele două zile. Iranul nu a confirmat încă acest lucru.

