Armata americană s-a retras de la baza al-Tanf, importantă strategic, din Siria, situată la graniţele cu Iordania şi Irak

Avion american militar (Foto: Profimedia Images)
12 February 2026, 15:55

Armata americană s-a retras de la baza al-Tanf, importantă strategic, din Siria, situată la graniţele cu Iordania şi Irak, a confirmat joi Ministerul Apărării de la Damasc, transmite dpa.

‘Prin coordonare între partea siriană şi partea americană, unităţi ale Armatei arabe siriene au preluat baza al-Tanf, au securizat baza şi împrejurimile, şi au început desfăşurarea de-a lungul frontierei siriano-irakiano-iordaniene în deşertul al-Tanf’, a indicat ministerul.

Surse din serviciile de securitate siriene au declarat miercuri seara pentru dpa că trupele americane au fost transferate pe teritoriul iordanian.

De asemenea, există informaţii că trupele americane au început să se retragă de la bazele lor din Deir al-Zour şi al-Hassakeh.

Nu există deocamdată o confirmare oficială din partea armatei americane.

Baza al-Tanf a fost înfiinţată în 2014 în lupta împotriva grupării teroriste Statul Islamic (SI), care la acea vreme controla zone întinse din Siria şi Irak.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite