Armata americană a lansat noi atacuri asupra sudului Iranului

26 May 2026, 07:21 (actualizat 26 May 2026, 07:24)

Armata americană a lansat noi atacuri asupra sudului Iranului.

Au fost vizate baze de lansare a rachetelor și ambarcațiuni care încercau să plaseze mine în zona  Strâmtorii Ormuz.

Comandamentul Central al SUA a declarat că atacurile au fost efectuate în autoapărare și au fost menite să protejeze trupele americane de amenințările reprezentate de forțele iraniene. Iranul nu a răspuns încă la aceste lovituri.

Atacurile au loc în contextul în care Ministerul de Externe de la Teheran a declarat că s-au înregistrat unele progrese în discuțiile cu SUA, dar un acord pentru a pune capăt conflictului nu este iminent.

În weekend, președintele Donald Trump a sugerat că părțile sunt aproape de un acord, dar ulterior a declarat că le-a cerut negociatorilor să nu se grăbească să încheie unul.

Între timp, o delegaţie iraniană se află în Qatar pentru discuţii în cadrul eforturilor diplomatice de a pune capăt războiului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite