Arestări preventive în cazul copilului din Cenei, ucis de doi colegi, cu o cruzime greu de imaginat

22 January 2026, 19:12 (actualizat 23 January 2026, 10:39)

Ies la iveală informații șocante despre cei doi copii din comuna Cenei, suspectați că și-au ucis colegul. Victima a fost omorâtă cu o cruzime greu de imaginat, în urma unui plan pus la punct cu mai mult timp înainte, au aflat anchetatorii. Informaţii cu puternic impact emoțional! Minorul de 15 ani a fost arestat preventiv, iar pentru cel de 13 ani a fost sesizată Asistenţa Socială, deoarece nu poate răspunde penal. A fost arestat preventiv și un alt copil de 15 ani, pentru că i-ar fi ajutat pe cei doi să îngroape victima. Apelați 112 pentru cazurile de urgență, iar la numărul 119 puteți semnala cazurile de violență și abuz asupra copiilor.

După mai multe ore de audieri, anchetatorii au stabilit că minorul de 15 ani, coleg de clasă cu băiatul ucis, ar fi făcut un plan împreună cu cel de 13 ani. Încă de acum o lună, aceștia ar fi stabilit să îl omoare când ar fi apărut momentul oportun. Ocazia ar fi venit luni seară, când victima a plecat cu trotineta și s-a întâlnit cu cei doi la casa unuia dintre ei. Camerele de supraveghere au surprins momentul în care băiatul a plecat de  acasă.

Cei doi l-ar fi ucis pe băiat cu o bestialitate greu de imaginat, susțin anchetatorii. Apoi ar fi chemat în ajutor un alt adoelscent de 15 ani, pentru a-l îngropa pe câmp, la câteva sute de metri de case.

Băiatul de 13 ani a fost cel care a mărturisit primul crima, înainte ca anchetatorii să găsească trupul îngropat pe câmp. Chiar unchiul victimei, fost polițist, a fost cel care l-a convins.

Doar cei doi suspecți de 15 ani pot răspunde penal pentru faptele lor. Unul este acuzat de omor, iar celălalt, de profanare de cadavre.

Cei doi au fost evaluați psihologic.

În cazul minorului de 13 ani, care ar fi participat direct la crimă, procedura prevede sesizarea specialiştilor de la Asistenţă Socială.

O echipă de specialiști a venit și la școala din Cenei, pentru a sta de vorbă cu elevii. Însă părinții se tem, mai ales pentru că minorul de 13 ani rămâne deocamdată acasă, sub supravegherea poliției.

Anchetatorii au audiat ca martor și un tânăr de 21 de ani, însă acesta a fost lăsat să plece acasă, fără nicio acuzație. Va reamintim, apelați 112 pentru cazurile de urgență, iar la numărul  119 puteți semnala cazurile de violență și abuz asupra copiilor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite