Arad: Traficul pe DN 7, unde o cisternă cu gaz lichefiat s-a răsturnat, a fost reluat după 18 ore
Circulaţia rutieră pe drumul naţional DN 7, în zona localităţii Odvoş, unde o cisternă cu gaz lichefiat s-a răsturnat duminică seară, a fost reluată după 18 ore, operaţiunea pompierilor în zonă fiind finalizată.
“La ora 12,45 autocisterna a fost repusă pe roţi în condiţii de siguranţă, iar misiunea pompierilor s-a încheiat, echipele întorcându-se la bază. La ora 13,30, traficul rutier a fost reluat pe DN 7”, a declarat, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Arad, Ruxandra Klein, potrivit Agerpres.
Autocisterna încărcată cu gaz lichefiat s-a răsturnat, duminică seară, între localităţile Conop şi Odvoş, ulterior traficul rutier fiind deviat pe DJ 682, pentru a se stabili un perimetru de siguranţă şi pentru a se desfăşura intervenţia autorităţilor.
După aproximativ două ore de la accident, s-a constatat că învelişul cisternei s-a fisurat, iar pentru îndepărtarea oricărui pericol pompierii militari arădeni au intervenit pentru a crea o perdea de apă în vederea dispersării vaporilor.
Echipele de intervenţie şi comisarii de mediu din Arad au decis, luni dimineaţă, să golească la sol cisterna, urmând ca zona să fie depoluată de firma care o deţine.
Şoferul autocisternei nu a fost rănit în urma accidentului.
Stirea inițiala
Traficul rutier a fost oprit pe DN 7 între localitățile Conop și Odvoș, din județul Arad. Oprirea traficului a fost decisă ca măsură de siguranță, după ce o autocisternă încărcată cu o substanță chimică inflamabilă s-a răsturnat în afara carosabilului.
Conducătorul auto necesită îngrijiri medicale. Circulația a fost deviată pe rute ocolitoare. Cisterna încărcată cu gaz lichefiat are o fisură şi există scurgeri de lichid, potrivit IGSU.
Echipele de intervenţie şi comisarii de mediu din Arad au decis, luni dimineaţă, să golească la sol cisterna cu gaz lichefiat fisurată în urma unui accident petrecut duminică pe DN 7, urmând ca zona să fie depoluată de firma care deţine autocisterna.
“Împreună cu reprezentanţii Gărzii de Mediu a fost luată decizia deversării substanţei pe sol. Menţionăm că solul va fi depoluat de către reprezentanţii societăţii comerciale în a cărei gestiune se află autocisterna, imediat după finalizarea intervenţiei. Pe tot parcursul misiunii, pompierii militari arădeni vor continua intervenţia pentru dispersarea vaporilor şi asigurarea măsurilor specifice“, a transmis Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă.
Pompierii arădeni intervin de 12 ore neîntrerupt pentru a preveni o exploziei, traficul rutier fiind, de asemenea, deviat pe un drum judeţean.
“Pe tot parcursul nopţii trecute, s-a intervenit pentru dispersarea vaporilor cu două autospeciale de stingere de capacitate mare. De asemenea, cu sprijinul colegilor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Arad, s-a acţionat pentru asigurarea măsurilor de protecţie şi menţinerea perimetrului de siguranţă, în vederea interzicerii accesului persoanelor neautorizate în zonă. Astfel, şi în aceste momente, la locul evenimentului se acţionează pentru îndepărtarea oricărui pericol şi menţinerea perimetrului de siguranţă. Pentru a asigura necesarul de apă, la misiune sunt angrenate trei autospeciale de stingere“, a transmis, luni dimineaţă, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Arad.
Pentru îndepărtarea oricărui pericol, pompierii militari arădeni au intervenit pentru a crea o perdea de apă în vederea dispersării vaporilor.
Autorităţile au instituit un perimetru de siguranţă şi nu se impune evacuarea localnicilor.

