Aproximativ 60 de cadavre ar fi fost găsite după atacul israelian asupra orașului Gaza
Echipele de intervenție susțin că au recuperat cadavrele a aproximativ 60 de palestinieni din două districte ale orașului Gaza, după ce forțele israeliene s-au retras după zile întregi de lupte cu militanții Hamas în cea mai mare zonă urbană a teritoriului, potrivit The Guardian.
Agenția de apărare civilă din Gaza condusă de Hamas a declarat vineri că trupurile au fost găsite în districtele Tal al-Hawa și Al-Sinaa după ofensiva de o săptămână.
“Există încă persoane dispărute sub dărâmăturile caselor distruse, unde echipajele noastre ajung cu greu”, a declarat purtătorul de cuvânt al agenției, Mahmud Bassal. “Există rapoarte conform cărora mulți oameni sunt dispăruți”.
“Există multe apeluri de ajutor, dar noi pur și simplu nu putem ajunge la ei. Pur și simplu nu avem suficiente echipaje”, a adăugat Bassal. Acesta a declarat că centrul medical Sabha, din apropierea cartierului Shujaiya din orașul Gaza, care oferă îngrijire pentru 60.000 de locuitori, a fost distrus în noile lupte. Acest lucru nu a fost confirmat imediat de Israel.
Armata israeliană și agenția de informații Shin Bet au anunțat vineri că l-au ucis pe Ayman Shweidah, comandantul adjunct al batalionului Shujaiya al Hamas. Declarația comună precizează că acesta a fost implicat în planificarea atacurilor din 7 octombrie și a luat parte la luptele care au urmat.
Miercuri, armata israeliană a lansat pliante care îi avertizează pe “toți locuitorii orașului Gaza” – centrul unui atac israelian intens în această săptămână – că acesta va “rămâne o zonă de luptă periculoasă”. Pliantele îi îndemnau pe locuitori să fugă și stabileau rute de evacuare desemnate din zona în care biroul umanitar al ONU a declarat că s-au adăpostit până la 350.000 de persoane.
Mulți civili au declarat pentru The Guardian că au ajuns la concluzia că nu există niciun refugiu în Gaza lovită de război și au spus că nu au încredere în coridoarele sigure stabilite de Israel. Locuitorii au declarat, de asemenea, că se tem că, dacă pleacă, nu vor putea să își ia bunurile sau să se întoarcă.
Ofensiva a avut loc în timp ce mediatorii arabi, sprijiniți de SUA, încearcau să ajungă la un acord de încetare a focului care ar elibera israelienii ținuți ostatici de Hamas în schimbul multor palestinieni închiși de Israel.
Hamas a declarat că asaltul israelian puternic asupra orașului Gaza din această săptămână ar putea distruge eforturile de pace, tocmai când negocierile au intrat în ultima linie dreaptă. Într-o declarație, gruparea militantă islamistă palestiniană a afirmat că mediatorii nu i-au furnizat încă informații actualizate cu privire la stadiul discuțiilor de când a făcut concesii săptămâna trecută ca răspuns la o ofertă de pace israeliană sprijinită de SUA.
“Ocupația își continuă politica, încearcă să câștige timp, să zădărnicească această rundă de negocieri, așa cum a făcut și în rundele anterioare”, se arată în declarație.
Purtătorul de cuvânt al Casei Albe pentru securitate națională, John Kirby, a declarat că SUA sunt “prudent optimiste” cu privire la discuțiile care au loc în Egipt și Qatar.
“Există încă diferențe între cele două părți”, a declarat Kirby pentru CNN. “Credem că aceste diferențe pot fi reduse, iar asta încearcă să facă acum trimisul SUA pentru Orientul Mijlociu, Brett McGurk, și directorul CIA, Bill Burns”.
Benjamin Netanyahu, prim-ministrul israelian, care se confruntă cu opoziția din cadrul coaliției sale guvernamentale față de orice acord care ar opri războiul fără ca Hamas să fie învinsă, a declarat că un acord trebuie să permită Israelului să reia lupta până când își îndeplinește toate obiectivele.

