Aproximativ 22% dintre elevii bucureşteni spun că li s-a oferit o substanţă interzisă în ultimul an

Droguri care arată ca dulciurile pentru copii
6 June 2025, 11:24

Aproximativ 22% dintre elevii bucureşteni declară că li s-a oferit o substanţă interzisă în ultimul an, arată un studiu dat publicităţii de Asociaţia “Zi de BINE”, realizat de D&D Research, care evaluează percepţiile adolescenţilor asupra factorilor de risc şi protecţie asociaţi consumului de substanţe şi oferă perspective asupra relaţiilor cu familia, şcoala şi societatea.

Studiul a fost aplicat pe un număr de 1.876 de elevi din 6 licee din Bucureşti, transmite Agerpres.

Potrivit studiului, peste două treimi (71%) dintre elevi au participat la evenimente de prevenire a consumului. Cu toate acestea, mai puţin de jumătate (41%) au perceput programele ca fiind eficiente în prevenirea consumului de droguri la vârsta lor.

În acelaşi timp, elevii percep alcoolul (73%) şi ţigările (71%) ca fiind uşor de procurat. Accesul la “pariuri” (42%) şi “păcănele”(40%) este, de asemenea, facil.

“Aproximativ 22% dintre elevi declară că li s-a oferit o substanţă interzisă în ultimul an. În cazul unor probleme serioase, elevii ar apela în special la prieteni de aceeaşi vârstă (66%) sau la un adult din familie (65%). Profesioniştii din sănătate au o percepţie polarizantă, iar adulţii din şcoală stârnesc o percepţie mai degrabă negativă ca sursă de sprijin”, relevă studiul.

Deşi majoritatea elevilor declară că viaţa lor este bună (76%), 68% s-au simţit îngrijoraţi, 59% tensionaţi sau încordaţi, 46% au avut probleme cu somnul, 44% s-au simţit trişti, nefericiţi sau deprimaţi.

Adolescenţii resimt presiune de a performa în şcoală şi în afara ei, presiune de a valorifica fiecare moment de timp liber, presiune de a lua decizii importante de viaţă într-un timp scurt. 60% spun că profesorilor nu le pasă de ei şi doar 11% ar apela la un adult din şcoală în caz de nevoie. În schimb, sprijinul între colegi (“peer support”) este văzut ca util, dar limitat de confidenţialitate şi maturitate emoţională.

Asociaţia “Zi de BINE” a dat, vineri, startul primei ediţii a conferinţelor naţionale “Adicţii şi Adolescenţi”, ediţie care s-a concentrat exclusiv pe consumul de droguri şi alte substanţe în rândul adolescenţilor. Conferinţa, desfăşurată pe parcursul a două zile, aduce publicului o abordare integrată şi interdisciplinară, reunind 200 de experţi din domeniul sănătăţii mintale, educaţiei, psihologiei, alături de autorităţi, profesori şi elevi.

“Prin această conferinţă, ne dorim să ducem mai departe lecţiile învăţate din proiectele pe care le-am construit în comunitate şi să contribuim la conturarea unei strategii naţionale coerente pentru sprijinirea adolescenţilor vulnerabili şi a familiilor lor. Prin proiecte precum CREAATiV – primul program de servicii rezidenţiale de stat pentru minori cu adicţii – şi KIT – primul proiect de tip peer to peer education pentru sănătate mintală şi prevenţie în licee – am descoperit cât de importantă este o intervenţie care aduce împreună specialişti, familii şi comunităţi într-o abordare medico-psiho-socială integrată”, au declarat Melania Medeleanu şi Luciana Zaharia, fondatoarele Asociaţiei “Zi de BINE”.

Conferinţa continuă sâmbătă, 7 iunie, când peste 170 de psihologi, consilieri în adicţii şi asistenţi sociali din toată ţara vor participa la o primă sesiune de formare în tratarea şi prevenirea adicţiilor, pentru ca până la final de an să facă cu toţii parte din prima reţea naţională de suport psihologic pentru adolescenţii cu dependenţe şi familiile lor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite