Apartamente neîncălzite în mii de blocuri din București, în timp ce temperaturile sunt în scădere

9 January 2026, 20:25 (actualizat 9 January 2026, 22:19)

Bucureștenii au din nou probleme cu apa caldă și căldura. Peste o treime din blocurile din Capitală nu sunt suficient încălzite, iar câteva primesc doar apă rece. Termoenergetica și ELCEN transmit informații contradictorii, iar vineri după-amiază Termoenergetica a anunțat prelungirea cu o zi a termenului pentru remedierea unei avarii, până pe 12 ianuarie.

Elisa Olaru, jurnalist TVR: Aplicația Termoenergetica prezintă în timp real situația: la ora 16.00, peste 3.500 de blocuri și alte clădiri nu primeau apă caldă și căldură în parametri, adică o treime din Capitală. Problema ar fi că debitul agentului termic furnizat de ELCEN nu este suficient, iar locatarii simt acest lucru şi de la o oră la alta. În cel puţin 10 blocuri caloriferele sunt complet reci.

ELCEN, compania care produce agentul termic, susține că avaria de la CET București Sud a fost rezolvată și că agentul termic este livrat la temperaturi normale. Termoenergetica reclamă că nu are debit. Iar Ministerul Energiei dă din nou vina pe conductele vechi şi lipsa de investiţii majore.

Adrian Tudora, dir. gen. adj. ELCEN: Am văzut și eu aplicația, e același nivel care era și când eram în avarie cu sudul, deși noi am revenit. La momentul acesta suntem în schema normală, furnizăm agent termic la 96 – 97 de grade din toate centralele.

Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Am pregătit un program de modernizare a CET-urilor, cu Banca Mondială, pentru a ne asigura că avem finanțare pentru a rezolva problema CET-urilor și a termoficării în toate orașele din România. De exemplu, sunt pierderi atât de mari în București, se pierde echivalentul încălzirii a 75.000 de apartamente în fiecare zi, datorită rețelelor care au pierderi uriașe.

Bucureștenii rămân prinși între datele oficiale contradictorii și realitatea din apartamente, unde căldura și apa caldă sunt, în continuare, sub nivelul așteptat. Iar în aceste zile geroase, frigul din case este şi mai chinuitor. Ultima actualizare transmisă de Termoenergetica este că abia pe 12 ianuarie va fi rezolvată situaţia.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite