Apa din Curtea de Argeș şi alte trei comune, bună doar pentru igienă personală și uz menajer
Apa din Curtea de Argeș şi alte trei comune nu este contaminată cu bacterii, dar nu este nici bună de băut. Poate fi folosită însă pentru igienă personală și uz menajer. Parte din restricții au fost ridicate în urma ultimelor analize făcute de Direcția de Sănătate Publică. Localnicii sunt revoltați, pentru că din noiembrie anul trecut, autoritățile și furnizorul nu au reușit să rezolve problemele.
Oamenii din Curtea de Argeş nu mai au apă potabilă de trei luni şi se aprovizionează de la câteva izvoare din oraș.
Apa din reţea a fost verificată în mod repetat. Acum câteva zile, furnizorul a anunţat că la un test a fost identificată o bacterie periculoasă în apă şi le-a atras atenţia localnicilor că poate fi folosită doar în scopuri menajere. Apoi a revenit. Direcţia de Sănătate Publică a anunţat că bacteria nu a fost depistată în rețea.
Dr. Sorina Hontaru, director DSP Argeș: Bacteriologic este normal. Apa poate fi folosită în scop menajer. Turbiditatea, fierul, aluminiul și clorul rezidual au ieșit peste limite. Nu este o problemă dacă cineva se spală.
Apa curentă din Curtea de Argeş şi alte trei comunenu este însă potabilă! Problema este că staţia de tratare nu reuşeşte să filtreze în parametri apa brută preluată din canalul Oești. 40.000 de localnici au de suferit.

