Antrenorul Barcelonei acuză arbitrajul românului Istvan Kovacs după eliminarea din Liga Campionilor: “Arbitrul a fost foarte rău, i-am spus, nu a înţeles jocul”
Xavi Hernandez, antrenorul Barcelonei, a criticat ferm cartonaşul roşu arătat fundaşului său Ronald Araujo, în minutul 29 al meciului pierdut în faţa formaţiei Paris Saint-Germain (scor 1-4), considerând că decizia arbitrului român Istvan Kovacs a precipitat eliminarea catalanilor din Liga Campionilor.
“Suntem supăraţi, cartonaşul roşu este cel care a decis meciul. Pentru mine este prea mult să dai un cartonaş roşu. Începând de acolo, este un alt meci. Este păcat că munca dintr-un întreg sezon se termină aici din cauza unei decizii de arbitraj”, a declarat Xavi.
În momentul în care Araujo a fost eliminat pentru că l-a împins pe Bradley Barcola la marginea careului, FC Barcelona conducea cu 1-0 şi, după victoria cu 3-2 din prima manşă, era într-o poziţie bună pentru a se califica în semifinalele Champions League.

“Arbitrul a fost foarte rău, i-am spus, nu a înţeles jocul”, a continuat Xavi, care a primit el însuşi un cartonaş roşu pentru că şi-a manifestat prea evident nemulţumirea pe banca de rezerve.
În urma eliminării lui Araujo, antrenorul Barcelonei a decis să-l scoată de pe teren pe tânărul său atacant Lamine Yamal (16 ani), care a contribuit la marcarea primului gol al meciului, de către brazilianul Raphinha (12), pentru a-şi întări apărarea cu Inigo Martinez.
PSG s-a impus pe Stadionul Olimpic din Barcelona golurile marcate de Ousmane Dembele (40), Vitinha (54) şi Kylian Mbappe (61 – penalty, 89), iar în semifinale va înfrunta formaţia germană Borussia Dortmund.

