Sindicaliștii din Sănătate declanșează conflictul de muncă. Principala revendicare este legată de salarii
Sindicaliştii din Sănătate declanșează conflictul de muncă. Angajații din sistem au decis luni că lista nemulţumirilor este deja prea lungă şi că încep protestele.
Principala revendicare a celor din Sanitas este legată de salarii. Vor o creştere cu 20 de procente. Săptămâna trecută, când sindicaliștii au participat la discuții cu premierul, i-au transmis solicitare, însă guvernul a refuzat propunerea.
Executivul ne-a cerut răgaz pentru primul trimestru al anului viitor, spuneau la finalul discuțiilor sindicaliștii.
Astfel că vor începe protestele. Asta în condițiile în care, de 5 săptămâni, angajații DSP-urilor cer și ei măriri de salariu.
————
Premierul Marcel Ciolacu a promis o Ordonanţă de urgenţă pentru salariații din instituțiile subordonate Ministerului Muncii prin care se ajustau salariile a aproximativ 8000 de salariați la nivelul Ministerului Muncii. Însă acest lucru nu s-a întâmplat.
Astfel, protestele din sistemul Sanitar continuă. Este a 22-a zi în care angajații din DSP-urile din toată țara blochează activitatea pentru câteva ore în semn de protest. Au fost proteste și în fața Ministerului Sănătății.
Totul a pornit de la angajații Caselor de Asigurări de Sănătate, care au obținut o rezolvare a problemelor în câteva zile, în urma protestelor. Angajații DSP-urilor spun că ei au fost uitați de fiecare dată când s-au făcut majorări, începând de la legea salarizării unice și că sunt diferențe foarte mari pentru aceleași posturi.
Sindicatele Sanitas și Solidaritatea Sanitară au demarat, de asemenea, procedurile de strângere a semnăturilor pentru declanșarea grevei generale. Săptămâna trecută au avut o întâlnire la Guvern cu premierul Marcel Ciolacu, dar în urma solicitării de majorare cu 20% a salariilor, ei spun că au fost ignorați.

