Sindicaliștii din Sănătate declanșează conflictul de muncă. Principala revendicare este legată de salarii

18 December 2023, 12:43 (actualizat 18 December 2023, 19:28)

Sindicaliştii din Sănătate declanșează conflictul de muncă. Angajații din sistem au decis luni că lista nemulţumirilor este deja prea lungă şi că încep protestele.

Principala revendicare a celor din Sanitas este legată de salarii. Vor o creştere cu 20 de procente. Săptămâna trecută, când sindicaliștii au participat la discuții cu premierul, i-au transmis solicitare, însă guvernul a refuzat propunerea.

Executivul ne-a cerut răgaz pentru primul trimestru al anului viitor, spuneau la finalul discuțiilor sindicaliștii.

Astfel că vor începe protestele. Asta în condițiile în care, de 5 săptămâni, angajații DSP-urilor cer și ei măriri de salariu.

————

Premierul Marcel Ciolacu a promis o Ordonanţă de urgenţă pentru salariații din instituțiile subordonate Ministerului Muncii prin care se ajustau salariile a aproximativ 8000 de salariați la nivelul Ministerului Muncii. Însă acest lucru nu s-a întâmplat.

Astfel, protestele din sistemul Sanitar continuă. Este a 22-a zi în care angajații din DSP-urile din toată țara blochează activitatea pentru câteva ore în semn de protest. Au fost proteste și în fața Ministerului Sănătății.

Totul a pornit de la angajații Caselor de Asigurări de Sănătate, care au obținut o rezolvare a problemelor în câteva zile, în urma protestelor. Angajații DSP-urilor spun că ei au fost uitați de fiecare dată când s-au făcut majorări, începând de la legea salarizării unice și că sunt diferențe foarte mari pentru aceleași posturi.

Sindicatele Sanitas și Solidaritatea Sanitară au demarat, de asemenea, procedurile de strângere a semnăturilor pentru declanșarea grevei generale. Săptămâna trecută au avut o întâlnire la Guvern cu premierul Marcel Ciolacu, dar în urma solicitării de majorare cu 20% a salariilor, ei spun că au fost ignorați.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite