Andrei Cornea, Marian Enache, campioni olimpici. ”Suntem zeii apelor. Prima medalie olimpică de aur din istoria României, la dublu vâsle masculin”
Andrei Cornea, Marian Enache, campioni olimpici la dublu vâsle masculin, au făcut primele declarații, în exclusivitate pentru TVR, imediat după ce au câștigat cursa, chiar înainte de a primi medaliile olimpice.
”Suntem zeii apelor în proba de dublu vâsle masculin, prima medalie de aur olimpică din istoria României, în această probă, în vâslă. Sunt foarte bucuros că am reușit să scriem din nou istorie, eu și Andrei. Nu am cuvinte să mă exprim, știam că putem reuși dar nu am vrut să mă exprim înainte, știam că nu contează culoarul, am spus și ieri, am văzut curse câștigate de pe acest culoar. Astăzi am venit la cursă cu mentalitatea că este culoarul unu, este 1.08, în 40 de zile este ziua mea și este cel mai frumos cadou pe care mi l-aș fi putut face vreodată”, a declarat în exclusivitate pentru TVR Marian Enache.
Am plecat cu gândul că am tras mii de curse, i-am spus lui Andrei, înainte de start că este ultima noastră cursă pe anul acesta, va fi cea mai frumoasă. I-am spus: ”privește în față cât de frumos este, câtă lume ne susține, toată România ne susține, nu putem face nimic mai mult decât ce am învățat la antrenamente”. Am tras o mie de curse, nu am murit, nu am crăpat, d-asta ne-am antrenat și am reușit, a spus Marian Enache
Andrei Cornea, vizibil emoționat a spus: Minunat! Nu am cuvinte, am scris istorie alături de Florin, am plecat cu ideea că tot cu culoarul unu, dacă nu mă înșel, am câștigat și la europene, ieri când am văzut că ne-au pus pe culoarul unu, am zis că nu se poate altfel culoarul unu, locul unu.

