Anchete în Mehedinți și Bihor. Bolnavi psihic lăsați fără acte și abandonați ore întregi în soare. Instituțiile pasează responsabilitatea

4 July 2025, 13:01 (actualizat 5 July 2025, 08:31)

Sunt anchete în Mehedinți și Bihor, efectuate de Corpul de control al ministrului Sănătății, după ce persoane cu probleme neuropsihice au ajuns în curtea Direcției de Asistență Socială, unde au stat mai multe ore până când au fost preluate de ambulanțe.

Bolnavii au fost aduși din județul Bihor de un bărbat care ar fi vrut să îi îngrijească, dar a reclamat că nu a primit actele oamenilor.

Săptămâna viitoare vor veni concluziile finale, însă din datele de până acum, ministrul Alexandru Rogobete susține că spitalul și angajații Direcției de Asistență Socială nu au respectat protocoalele.

Totul a început în urmă cu două săptămâni, când Spitalul Județean Mehedinți i-a cerut lui Viorel Pașca, un îngrijitor cunoscut pentru că găzduiește în mod voluntar persoane cu dizabilități, să preia mai mulți pacienți cu handicap sever.

Viorel Pașcă, îngrijitorul bolnavilor: Am primit un mesaj pe telefon, în care doamna se prezintă, că e de la spitalul județean de urgență Drobeta Turnu Severin, să o sun când am timp, despre o posibilă colaborare în vederea preluării anumitor persoane cu handicap grav. DGASPC a spus către spital că nu au posibilitate, că centrele functionează la capacitate maximă, să facă ce vor cei de la spital m-au rugat să îi primesc, în baza acestor negații de la autorități”.

De ani buni, Viorel Paşcă îngrijeşte persoane pe care statul le abandonează:

„Eu sunt o persoană fizică, nu sunt persoană juridică, sunt un simplu cetățean român, care poate, dacă vrea, să primească pe oricine în spațiul său locativ. Sunt foarte conștient de faptul că sunt bolnavi și nu se pot desurca singuri, prin urmare, îmi iau angajamentul și îmi asum faptul că le dau mâncare, tratament medical și o să am grija de ei, în măsura posibilităților mele”. 

Cei 12 bolnavi pe care i-a luat de la Drobeta Turnu Severin au retard mental sever și fuseseră îngrijiți în ultimii ani în spital, susține Paşcă. Pentru a-i prelua în centrul lui avea nevoie de documentele lor de la spital şi Direcţia de Asistenţă Socială.

Cei șapte bolnavi au fost lăsați în fața instituției şi abia după mai multe ore au fost preluaţi de ambulanţe şi duşi la Unitatea de Primiri Urgențe din Drobeta Turnu Severin, apoi la centrul din comuna Şimian, în Mehedinți.

Ana Maria Loga, purtător de cuvânt DGASPC Mehedinți: “Instituția noastră a trimis dosarele medicale către DGASPC Bihor, conform legii termenul de transfer este de 30 de zile calendaristice. Însă, persoana fizică care i-a preluat are obligația să le facă domiciliul în județul în care vor locui, lucru pe care nu l-a făcut”.

Și în Mehedinţi, şi în Bihor sunt în desfășurare anchete.

Florin Manole, ministrul Muncii: Personal, mi se pare că este revoltător ceea ce s-a întâmplat acolo și nu mă refer doar la faptul că acei oameni au fost o vreme în stradă, ci și că au fost transportați nu știm cum, dacă au avut consimțământ”.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Este evident în afara protocoalelor ceea ce s-a întâmplat acolo, voi lua legătura cu managerul spitalului, cu siguranță și cu DGASPC-ul pentru a înțelege ce s-a întâmplat”.

Centrul de Resurse Juridice a trimis o scrisoare deschisă, în care întreabă cum este posibil ca o persoană fizică să ia acasă bolnavi dintr-un spital.

Din datele Centrului de Resurse Juridice reiese faptul că în acest moment, sunt 10.000 de cazuri sociale în spitalele de pshiatrie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă