Anchetă după ce o tânără s-a stins la scurt timp după ce a născut într-un spital privat din Constanța

10 October 2025, 18:38

Moarte cu multe semne de întrebare a unei tinere care a născut într-un spital privat din Constanța. Familia face acuzații grave după ce pacienta s-a stins în urma unei hemoragii puternice, la scurt timp după ce a adus pe lume un băiețel. Reprezentanții spitalului se apără și transmit că medicii au făcut tot ce era necesar în astfel de cazuri. Polițiștii fac cercetări pentru ucidere din culpă. Iar ministrul Sănătății a cerut verificări. Informaţii cu puternic impact emoţional!

Tânăra în vârstă de 29 de ani locuia în București. Soțul ei a povestit că au ales pentru nașterea copilului lor o maternitate privată din Constanța, după ce au analizat mai multe păreri din mediul online. Și sperau că totul va fi bine. Dar, pentru tânăra mamă, totul s-a sfârșit tragic.

Soţul tinerei decedate: Nu sunt medic, nu pot să spun cine a greșit, nu caut un vinovat, noi am ajuns aici din recenzii și recomandări. Am optat pentru naștere naturală, dacă ne spunea cineva că trebuie cezariană, aia făceam. S-a întârziat foarte mult, a avut o naștere ușoară de la 22.30 până la 1.04, când a ieșit copilul. L-a pus pe piept un sfert de oră, apoi a început calvarul. Până la 5 dimineață au trimis-o la Județean, au ieșit dnii doctori: cu părere de rău, a venit aici stoarsă de sânge, aproape moartă, ce să-i mai facem noi?

Reprezentanții spitalului privat au transmis că pacienta a ajuns la ei pe 7 octombrie, dar a refuzat inițial internarea, contrar avizului medical, deși sângera, iar când a revenit la spital, după mai multe ore, era deja în travaliu.

Potrivit oficialilor spitalului privat, după operație pacienta a început să piardă mult sânge, iar în ciuda manevrelor aplicate, situația a necesitat intervenție chirurgicală. Aceasta decurs fără complicații, susțin reprezentanții spitalului.

Dar, pentru o abordare multidisciplinară și continuarea tratamentului, medicii au decis transferul la Spitalul Județean de Urgență Constanța.

Ministrul Sănătăţii a cerut verificări la spitalul privat

Crina Kibedi, purtător de cuvânt, Spitalul Judeţean de Urgenţă Constanţa: A fost adusă în stare critică, instabilă, comatoasă, de la un spital privat. Echipa medicală intervenit prompt cu toate resursele disponibile pentru asigurarea suportului vital. Din păcate, în ciuda eforturilor susținute, decesul a survenit la scurt timp de la preluare.

Polițiștii fac cercetări pentru ucidere din culpă.

Andreea Iliescu, purtător de cuvânt, IPJ Constanţa: Trupul neînsuflețit a fost transprotat la morgă, în vederea efectuării autopsiei, iar în cauză a fost întocmit dosar penal.

Ministerul Sănătății s-a sesizat și a dispus control la clinica în care femeia și-a pierdut viața.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: Corpul de control și Inspecția Sanitară de stat vor verifica situația de acolo. Trebuie să înțelegem care au fost cauzele, dacă au fost de natură medicală sau de lispa de infrastructură a clinicii private. Din informațiile pe care le am, înțeleg că în acea locație există doar sală de operație, nu există punct de ATI.

Familia dar și polițiștii așteaptă acum rezultatele necropsiei, care va stabili exact cauza morții tinerei de 29 de ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite