ANAF îl somează pe Klaus Iohannis să plătească un milion de euro pentru casa pierdută din Sibiu, altfel va fi executat silit

15 August 2025, 12:35

Fostul preşedinte Klaus Iohannis a primit o somație de la ANAF să plătească aproape un milion de euro. Suma provine din chiriile încasate timp de 17 ani pentru casa din Sibiu, pierdută definitiv în instanţă de fostul cuplu prezidențial.

Fiscul îl somează pe fostul preşedinte să achite 4,7 milioane de lei obţinuţi din închirierea, către o bancă, a unui spațiu comercial în Sibiu. Casa a aparținut familiei Iohannis în perioada 1999 – 2016 și i-a adus venituri de peste 260.000 de euro din chirii.

La această valoare, ANAF a adăugat dobânzi şi penalităţi. În noiembrie 2015, Curtea de Apel Braşov a decis că imobilul a fost deţinut nelegal de soţii Iohannis, iar în aprilie 2016, titlul de proprietate al familiei a fost radiat din cartea funciară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite