Americanii au cheltuit 16,5 miliarde de dolari în două săptămâni de război. SUA redirecționează echipamente militare spre Iran
Costurile războiului cresc spectaculos. SUA și-ar fi epuizat rezerva de muniție de ani de zile în două săptămâni de atacuri asupra Iranului. Nota de plată a crescut de la 11 miliarde de dolari în 6 zile la 16 miliarde și jumătate, potrivit estimărilor Centrului pentru Studii Strategice și Internaționale de la Washington. Guvernul israelian a suplimentat bugetul pentru achiziții militare de urgență cu peste 800 de milioane de dolari. Războiul împotriva Iranului s-a îndepărtat de la planul inițial, arată o analiză a CNN, care se referă și la problemele legate de blocarea strâmtorii Ormuz.
Războiul din Iran devine și o ecuația a costurilor multiple – muniții, apărare antiaeriană, carburanți, protejarea bazelor americane.
Departamentul american al Apărării nu pare să aibă o problemă de stocuri în susținerea conflictului, însă costurile creează riscuri în alte teatre de operațiuni, cum ar fi Ucraina și Pacificul de Vest, deoarece munițiile cu cerere mare sunt deviate către războiul cu Iranul.
Conform estimărilor Centrului pentru Studii Strategice și Internaționale, în primele 100 de ore ale războiului SUA au utilizat 168 de rachete „Tomahawk”. 319 rachete Tomahawk s-ar afla în dotarea navelor dislocate în regiune. 3100 ar fi totalul existent în stoc.
S-a consumat foarte mult, pentru refacerea stocurilor va fi nevoie de ani de zile, a comentat pentru Financial Times un congresman.
Se mai folosesc rachete SM3, SM6, sisteme Patriot, rachete trase de pe navă.
Pentagonul ar urma să transmită Congresului o solicitare pentru o finanțare militară suplimentară în valoare de 50 de miliarde de dolari. Spre exemplu, o dronă iraniană Shaed costă 30.000 de dolari, iar o rachetă interceptoare Patriot – 4 milioane de doalri. Operarea unui singur grup de atac al portavioanelor americane costă peste 6,5 milioane de dolari pe zi, conform estimărilor.
Potrivit Haaretz, 250 de rachete balistice au fost trase în două săptămâni. 50% din rachetele iraniene sunt echipate cu focoase cu submuniție.
Forțele de apărare israeliene au negat informațiile conform cărora Israelul ar avea un deficit de interceptori de rachete.

