Amenzile pentru parcare în București, imposibil de încasat. Primăria nu are acces la baza de date a Poliției
În București, șoferii care parchează fără să plătească riscă teoretic amendă, dar în realitate nu pățesc nimic. Compania Municipală Parking București, cea care gestionează locurile de parcare cu plată ale Primăriei, a emis în ultimii trei ani 3,8 milioane de note de constatare pentru neplata parcării. Niciuna dintre acestea nu s-a transformat într-o sancțiune efectivă.
Motivul? Compania de parcări nu este conectată la baza de date a Poliției, astfel că autoritățile locale nu pot afla cine este proprietarul mașinii respective. Deși sunt cunoscute numerele de înmatriculare, Primăria nu are acces la identitatea șoferilor și nu poate transmite amenzile.
În București există în jur de 50.000 de locuri de parcare cu plată, amenajate de Primărie.
Situația trenează de ani de zile, deoarece Direcția Generală de Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) nu a oferit acces la baza sa de date companiei municipale. Instituția este subordonată Ministerului Afacerilor Interne și refuză să transmită informații unei entități care, chiar dacă aparține Primăriei, are statut de societate comercială.
Primarul interimar al Capitalei, Stelian Bujduveanu, a explicat la Digi24 care este blocajul actual:
„Ele astăzi sunt note de constatare, la fel ca la STB, și, atâta timp cât nu găsești proprietarul la fața locului, nu ai cum să iei nota de constatare. Singura soluție este să trimiți prin poștă să ceri la DRPCIV, la Ministerul Afacerilor Interne, pentru a-ți furniza baza de date cu cine deține autovehiculul respectiv. Suntem în proces cu DRPCIV de 4 ani de zile pentru că a refuzat să ne punem la dispoziție baza de date pentru a vedea cine este… Ele astăzi sunt note de constatare, la fel ca la alte servicii publice, care vor fi colectate. La momentul la care vom avea acces la baza de date. Vor fi și retroactiv, pentru că ele s-au emis.”
Edilul afirmă că Primăria se află de patru ani într-un litigiu cu DRPCIV, iar dacă instanța îi va da câștig de cauză, toate amenzile emise până acum ar putea fi reactivate retroactiv.
Până atunci însă, șoferii care parchează fără să plătească nu riscă nicio sancțiune reală, iar municipalitatea pierde venituri importante din neîncasarea acestor sume.

