Amenzi crescute, de până la 12.000 de lei, pentru cei care îşi deranjează vecinii

13 June 2026, 19:03

Gălăgia este tot mai scumpă pentru petrecăreți. Românii care obișnuiesc să își deranjeze vecinii cu muzică prea tare, cu zgomotele bormașinii sau cu gălăgie în timpul orelor de odihnă, riscă sancțiuni mai dure: amenzi duble față de cele de acum sau mai multe ore de muncă în folosul comunității. Amenda maximă poate ajunge la 12.000 de lei.

Noua lege, promulgată de președinte, prevede sancțiuni sporite pentru cei care tulbură liniștea locatarilor în intervalele considerate de odihnă:  între 22.00 și 08.00 dimineața, precum și la prânz între 13.00 și 14.00.

Amenzile sunt cuprinse între 1.000 și 2.000 de lei, dublu față de cele actuale. În cazul în care cel sancționat recidivează în termen de 72 de ore, amenda poate ajunge la 6.000 de lei.

Inițiatorii proiectului susțin înăsprirea pedepselor din cauza numărului mare de sesizări care reclamă  zgomot și comportamente deranjante.

Cele mai severe măsuri îi vizează pe cei care organizează petreceri în corturi, amenajări temporare sau alte spații neacoperite, care se află în apropierea locuințelor. Aceștia pot primi amenzi cuprinse între 4.000 și 6.000 de lei. Dacă fapta se repetă în 72 de ore, amenzile urcă până la nivelul record de 12.000 de lei.

În anumite cazuri, amendă poate fi înlocuită cu prestarea de activități în folosul comunitățîi.

Mihai Mereuţă – preşedinte, Liga Asociaţiilor de Proprietari Habitat: Până nu începem să și încasăm amenzile… Bun, au fost date amenzi, dar ar trebui să vedem și câte sute de mii de amenzi au fost încasate, ce se întâmplă când acela care primește amendă nu este proprietarul apartamentului respectiv. Aici ar trebui să se miște lucrurile.

Sancțiunile vor fi aplicate și în mediul rural pentru petreceri zgomotoase, nu doar în orașe.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite