Ameninţare directă din partea Teheranului la adresa preşedintelui american Donald Trump

10 March 2026, 15:06

Şeful Consiliului suprem de securitate naţională din Iran, Ali Larijani, l-a avertizat marţi pe preşedintele american Donald Trump, îndemnându-l să fie “atent să nu fie eliminat”, respingând totodată “ameninţările deşarte” ale liderului de la Casa Albă la adresa regimului de la Teheran, în a 11-a zi de război, relatează France Presse.

“Unii mai puternici decât tine au încercat să elimine naţiunea iraniană şi nu au reuşit. Ai grijă să nu fii eliminat chiar tu!”, i-a transmis Ali Larijani preşedintelui american într-un mesaj pe platforma X. “Iranul nu se teme de ameninţările tale deşarte”, potrivit mesajului citat.

Donald Trump a ameninţat luni că va lovi “mult mai puternic” Iranul dacă Teheranul blochează transportul petrolului în regiune.

Purtătorul de cuvânt al Gardienilor Revoluţiei, Ali Mohammad Naini, a declarat marţi dimineaţă că forţele iraniene vor bloca exporturile “de petrol din regiune spre tabăra inamică şi partenerii ei până la noi ordine”.

Traficul maritim în strâmtoarea strategică Ormuz, prin care tranzitează de obicei aproape 20% din petrolul brut mondial, este puternic perturbat de la începutul războiului declanşat în 28 februarie de campania aeriană a SUA şi Israelului împotriva Iranului.

“Repercusiunile asupra pieţelor, perturbările din strâmtoarea Ormuz şi preţul petrolului sunt toate variabile care vor influenţa puternic gândirea Washingtonului” în ceea ce priveşte desfăşurarea războiului, a apreciat Emily Stromquist, analistă la firma americană Teneo, într-o declaraţie pentru AFP.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite