Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete: Înființăm Programul național de finanțare prin Acțiuni Prioritare – Chirurgie Robotică
Se înfințează Programul național de finanțare prin Acțiuni Prioritare – Chirurgie Robotică (AP-ROBOTICA), prin care Ministerul Sănătății va finanța direct spitalele publice care au în dotare roboți chirurgicali, pentru achiziția de kituri, instrumentar și materiale consumabile necesare utilizării acestora la pacienți, a anunțat, marți, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete.
AP-ROBOTICA permite ca intervențiile de chirurgie robotică să fie realizate în spitalele publice din România, fără ca pacienții să fie nevoiți să caute soluții în afara țării. Programul se adresează tuturor spitalelor publice care dețin roboți chirurgicali, indiferent de specialitate, și creează premisele dezvoltării unor centre de excelență în chirurgie robotică, la nivel național, a explicat Alexandru Rogobete într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Chirurgia robotică înseamnă mai mult decât tehnologie. Înseamnă durată mai scurtă de spitalizare, mai puține complicații postoperatorii, rezultate funcționale și oncologice mai bune, recuperare mai rapidă și, în final, o calitate a vieții semnificativ îmbunătățită pentru pacienți. La nivel de sistem, aceste beneficii se traduc prin economii pe caz, eliberarea paturilor de spital și creșterea eficienței spitalelor publice, aliniind România la standardele internaționale, detaliază ministrul Sănătății.
- Cine beneficiază de finanțare?
Spitalele publice care au în dotare roboți chirurgicali, indiferent de specialitatea medicală.
- Ce se finanțează?
Materiale și consumabile necesare intervențiilor realizate prin chirurgie robotică.
Ordinul de ministru care înființează AP-ROBOTICA a fost pus în transparență decizională pe site-ul Ministerului Sănătății, iar finanțarea va începe din anul viitor.

