Alertă la Fălticeni după ce un bărbat a pierdut un râs. Felina exotică a scăpat din lesă, dar, după mai multe căutări, a fost prins

17 August 2025, 13:02 (actualizat 18 August 2025, 08:17)

Un râs a fost pierdut ieri şi a creat panică în Fălticeni, judeţul Suceava. Autorităţile au alertat populaţia să fie vigilentă pentru că, deşi nu manifestă în mod normal un comportament agresiv față de oameni, animalul sălbatic poate deveni imprevizibil.

După mai multe ore de căutari, râsul a fost prins pe o stradă din localitate. Animalul aparţine unui bărbat din Iaşi care l-a cumpărat din Polonia. Venise cu el în vizită la rude, în Fălticeni. Râsul era ţinut în lesă însă la un moment dat a scăpat.

Poliţia animalelor a fost sesizată în acest caz și verifică dacă animalul era deținut legal așa cum susține proprietarul.

Bărbatul a fost sancționat însă contravenţional, cu avertisment scris, pentru nesupravegherea animalelor care pot prezenta pericol pentru persoane sau bunuri.

Râsul se află acum la grădina zoologică din Rădăuți.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite