Aleksei Navalnîi, prima apariție video din noul penitenciar. El a contestat tratamentul la care este supus în detenție
Liderul opoziției din Rusia, Aleksei Navalnîi, a avut prima sa apariție video de la mutarea sa în alt penitenciar. Navalnîi a apărut prin legătură video în fața unui judecător, pentru a contesta tratamentul la care este supus în detenție.
Chiar dacă este în cea mai dură închisoare din Rusia, la Cercul Polar, la 2.000 de kilometri de Moscova, politicanul a fost pus pe glumă cu judecătorul.
El a întrebat dacă la fosta închisoare de lângă Moscova, de unde a fost transferat luna trecută, s-a dat petrecere după plecarea sa.
Navalnîi a fost transferat la penitenciarul Lupul Polar în decembrie, după un drum cu trenul și cu duba închisorii care a durat trei săptămâni. În vârstă de 47 de ani, Navalnîi ar urma să stea 30 de ani după gratii.

