Aleksei Navalnîi ar fi murit mai devreme decât a anunțat penitenciarul, iar trupul s-ar afla la morga spitalului din Salekhard. Disidentul a fost otrăvit lent, încă din luna august

Alexei Navalnîi ar fi murit mai devreme decât a anunțat penitenciarul “Lupul Polar”. Un deținut a povestit că în seara zilei de joi, 15 februarie, în închisoare a fost o agitație neobișnuită. În curtea penitenciarului au intrat mai multe mașini, după ce toți condamnații au fost închiși în barăci și avertizați să nu facă nicio mișcare.