Aleksei Navalnîi a fost ucis de statul rus prin otrăvire cu toxina provenită de la o broască, acuză cinci țări europene

Aleksei Navalnîi ar fi murit mai devreme decât a anunțat penitenciarul/Profimedia Images
14 February 2026, 16:43 (actualizat 14 February 2026, 20:34)

Liderul opoziției din Rusia, Alekei Navalnîi, a fost ucis prin otrăvire cu toxina provenită de la o broască. Anunțul a fost făcut de reprezentanții ministerului britanic de externe, la doi ani de la decesul oponentului lui Putin. Potrivt unui comunicat, concluzia a fost trasă în urma probelor materiale găsite pe cadavrul lui Navalnîi.

Oficialii de la Kremlin sunt vinovații principali pentru decesul lui Aleksei Navalnîi, potrivit Londrei, care consideră că doar guvernul de la Moscova ar fi avut mijloacele, motivele și ocazia de a folosi această toxină mortală împotriva lui Aleksei Navalnîi, în timpul încarcerării sale în colonia penitenciară din Siberia.

Opozantul Aleksei Navalnîi, care a murit în februarie 2024 în circumstanțe tulburi într-o închisoare din Rusia, a fost ‘otrăvit’ cu o ‘toxină rară’ de Moscova, acuză sâmbătă cinci țări europene, într-un anunț făcut pe marginea Conferinței de Securitate de la Munchen, relatează AFP.

Regatul Unit, Suedia, Franța, Germania și Olanda sunt convinse că Aleksei Navalnîi a fost otrăvit cu o toxină letală”, au anunțat cele cinci țări într-o declarație comună.

Londra anunță, în plus, că va sesiza asupra otrăvirii la Organizația pentru interzicerea armelor chimice (OIAC), ‘ca încălcare flagrantă de către Rusia‘ a convenției sale și a făcut apel la Moscova ‘să înceteze imediat această activitate periculoasă’.

Foreign Office explică faptul că “o muncă colaborativă și constantă a confirmat, prin analize de laborator, că toxina mortală prezentă în pielea unei specii de broască din Ecuador (epibatidină) a fost găsită în eșantioane prelevate de pe cadavrul lui Aleksei Navalnîi”.

Cele cinci state adaugă că această toxină “foarte probabil i-a provocat moartea”.

Aceste noi concluzii vin să confirme teza apărată de văduva opozantului, Iulia Navalnaia, care a afirmat în septembrie anul trecut că soțul ei a fost “otrăvit”.

Numai guvernul rus avea mijloacele, mobilul și ocazia de a utiliza această toxină letală împotriva lui Aleksei Navalnîi în timpul încarcerării sale în Rusia”, a declarat ministrul britanic de externe Yvette Cooper, citată în comunicat.

Astăzi, alături de văduva sa, Regatul Unit scoate la lumină planul barbar al Kremlinului vizând reducerea sa la tăcere”, a adăugat șefa diplomației britanice.

Militant anticorupție carismatic și opozant al invaziei ruse în Ucraina, Aleksei Navalnîi a murit la 47 de ani în circumstanțe neclare într-o colonie penitenciară din Arctica, în timp ce ispășea o pedeapsă la 19 ani de închisoare pentru acuzații pe care le denunța drept politice.

După moartea sa, autoritățile au refuzat timp de mai multe zile să predea cadavrul său apropiaților, ceea ce a trezit suspiciuni ale susținătorilor săi, care au acuzat puterea că l-a ucis și că a încercat să falsifice cauzele reale ale morții sale. Acuzațiile au fost dezmințite de Kremlin.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite