Alegerile pentru Primăria București, probabil în noiembrie

22 August 2025, 19:24

Alegerile pentru Primarul General al Capitalei ar urmă să aibă loc la mijlocul lunii noiembrie, iar primarul sectorului 6, Ciprian Ciucu este un candidat redutabil. Sunt declarațiile premierului Ilie Bolojan, care pledează pentru un candidat comun al coaliției. Cătălin Drulă de la USR se declara și el dornic să între în cursă, iar PSD păstrează deocamdată tăcerea.

Partidele încep să se organizeze pentru alegerea primarului general al Capitalei. Scrutinul va avea loc, cel mai probabil, la jumătatea lunii noiembrie și va fi o mare provocare pentru coaliția de guvernământ, mai ales după eșecul de la alegerile precedente, când soluția Cătălin Cirstoiu nu a funcționat, și nici cea cu candidați separați.

Ilie Bolojan, prim-ministrul României: Consider că partidele care astăzi sunt partea coaliției trebuie să analizeze la modul cel mai serios susținerea, poate în totalitate, deși nu e foarte ușor să faci acest lucru al unui candidat sau cel puțîn două partide să găsească o formulă să susțînă un candidat. Dar stabilirea acestui candidat trebuie să se facă pe niște analize sociologice, în așa fel încât să nu mai recurgem la candidați care nu sunt testați, nu sunt verificați. Ciprian Ciucu, are o cotă de încredere bună în București. Este într-un top al încrederii între cei care au fost testați.

Cătălin Drulă de la USR dorește însă și el să candideze.

Cătălin Drulă, deputat USR: Îmi doresc să candidez. Mai avem o discuție de finalizat pt că mi-aș dori că această candidatura să fie susținută pe partea dreapta cel puțîn în bucurești, vb de USR, de PNL, poate și de partidele mai mici cu o gândire reformistă, mai avem și noi de închis procedurile în int USR …Dar da îmi doresc să candidez.

În PSD lucrurile sînt mai complicate. Sorin Grindeanu spune că vor fi sondaje și organizația va decide. Întrebată în urmă cu câteva două săptămâni dacă va candida din nou, Gabriela Firea a spus doar că se va discuta. Între timp, șefa PSD București, postează mesaje despre activitatea sa de europarlamentar și nu numai.

Bucureștiul are primar interimar din luna mai, când Nicușor Dan a demsionat din funcție și a devenit președintele României. Între timp, Octavian Berceanu, fost șef al Gărzii de mediu, Ana Ciceala, fost candidată la Primăria sectorului 3 și Dan Trifu, președinte fundației Eco-Civică, și-au anunțat intenția de a candida.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite