Agenții ICE au reținut un copil de cinci ani din Minnesota. Oficialii școlii: “Sunt copii, nu infractori violenți”
Serviciul american pentru Imigrare și Control Vamal (ICE) a reținut marți un băiat de cinci ani din Minnesota, în timp ce se întorcea acasă de la școală și l-a transportat împreună cu tatăl său într-un centru de detenție din Texas, potrivit oficialilor școlii, citați de The Guardian.
Liam Ramos, un copil de grădiniță, și tatăl său au fost luați în custodie chiar din fața casei lor, a declarat miercuri, într-o conferință de presă, directoarea generală a districtului școlar din Columbia Heights, o suburbie a orașului Minneapolis. Liam, care tocmai împlinise cinci ani, este unul dintre cei patru copii din districtul școlar care au fost reținuți de agenți federali pentru imigrație în timpul intensificării aplicării legii de către administrația Trump în regiune, în ultimele două săptămâni, a precizat districtul.
Potrivit directoarei generale a districtului școlar, Zena Stenvik, Liam și tatăl său tocmai ajunseseră acasă când au fost reținuți. Ea a spus că s-a deplasat la domiciliu imediat ce a aflat despre incident.
Când a ajuns, Stenvik a declarat că mașina tatălui era încă pornită, iar tatăl și fiul fuseseră deja reținuți. Un agent l-a scos pe Liam din mașină, l-a condus până la ușa de la intrare și i-a cerut să bată la ușă pentru a fi lăsat să intre, „pentru a vedea dacă mai era cineva acasă – practic folosind un copil de cinci ani drept momeală”, a spus Stenvik într-o declarație.
Aceasta a mai precizat că un alt adult care locuia în casă se afla afară în timpul incidentului și a implorat să aibă grijă de Liam pentru ca băiatul să nu fie reținut, însă cererea i-a fost refuzată. Fratele mai mare al lui Liam, elev de gimnaziu, a ajuns acasă 20 de minute mai târziu și și-a găsit tatăl și fratele dispăruți, a spus Stenvik. Doi directori de școli din district au venit, de asemenea, la domiciliu pentru a oferi sprijin.
Marc Prokosch, avocatul care reprezintă familia, a declarat că aceasta are un caz activ de azil și a prezentat documente care arată că tatăl și fiul au intrat în SUA printr-un punct oficial de trecere a frontierei.
„Familia a făcut tot ce trebuia, conform regulilor stabilite”, a spus el. „Nu au venit ilegal aici. Nu sunt infractori.” El a adăugat că nu există un ordin de deportare împotriva lor și că, din câte știe, tatăl și fiul au rămas împreună în detenție.
Oficialii școlii au publicat două fotografii ale incidentului: una îl arată pe Liam, purtând o căciulă albastră tricotată, în fața ușii casei sale, alături de un agent mascat, iar cealaltă îl arată pe Liam lângă o mașină, cu un bărbat care îi ține rucsacul.
„De ce să reții un copil de cinci ani? Nu-mi puteți spune că acest copil poate fi considerat un infractor violent”, a spus Stenvik.
Tricia McLaughlin, secretar adjunct al Departamentului pentru Securitate Internă (DHS), a declarat miercuri seara că ICE desfășura o „operațiune țintită” pentru arestarea tatălui lui Liam, pe care l-a numit „străin aflat ilegal”. „ICE NU a vizat un copil”, a spus ea. McLaughlin a mai susținut că tatăl „a fugit pe jos – abandonându-și copilul”, adăugând: „Pentru siguranța copilului, unul dintre ofițerii ICE a rămas cu acesta, în timp ce ceilalți l-au reținut pe [tatăl său]”.
„Părinții sunt întrebați dacă doresc să fie îndepărtați împreună cu copiii lor sau ICE va plasa copiii la o persoană sigură desemnată de părinte”, a mai spus ea.
Districtul școlar a publicat și o declarație a învățătoarei lui Liam, care și-a exprimat șocul față de reținerea copilului: „Liam este un elev strălucit. Este atât de bun și afectuos, iar colegii lui îl duc lipsa. Vine în fiecare zi la clasă și luminează încăperea. Tot ce îmi doresc este să se întoarcă aici, în siguranță”.
Reținerea unui copil atât de mic va avea efecte în lanț, a spus Prokosch. „Când colegii lui vor afla că guvernul l-a luat… nu sunt calificat să vorbesc despre cât de mult rău va provoca acest lucru. Nu este vorba doar despre familie, ci despre întreaga comunitate și despre toți acei copii care vor suferi acum o traumă secundară”.
Tot marți, un elev de 17 ani din Columbia Heights a fost luat de „agenți înarmați și mascați”, fără ca părinții să fie prezenți, a spus Stenvik. Elevul a fost scos din mașină.
Într-un alt caz, pe 14 ianuarie, agenți ICE „au forțat intrarea într-un apartament” și au reținut o elevă de liceu de 17 ani și pe mama acesteia, a spus Stenvik.
Într-un al patrulea caz, pe 6 ianuarie, o elevă de 10 ani din clasa a patra ar fi fost reținută de ICE în timp ce mergea spre școala primară cu mama ei. Fetița de 10 ani și-a sunat tatăl în timpul arestării și i-a spus că agenții ICE o vor duce la școală, însă când tatăl a ajuns la școală, a descoperit că atât fiica, cât și soția sa fuseseră reținute. Până la sfârșitul zilei de școală, mama și fiica se aflau într-un centru de detenție din Texas.
Stenvik a relatat că, în timp ce oficialii școlii se pregăteau pentru conferința de presă de miercuri după-amiază, un vehicul ICE a intrat pe proprietatea liceului din district și a fost somat de administratori să plece.
„Agenții ICE patrulează cartierele noastre, dau ture în jurul școlilor, urmăresc autobuzele noastre, intră în parcările noastre și ne iau copiii”, a spus Stenvik.
DHS nu a răspuns solicitărilor privind celelalte arestări și nici raportului despre prezența ICE în campus.
„Copiii noștri sunt traumatizați. Sentimentul de siguranță din comunitatea noastră și din jurul școlilor este zdruncinat”, a spus Stenvik. „Pot vorbi în numele întregului personal școlar când spun că inimile noastre sunt frânte. După ce al patrulea elev a fost luat ieri, m-am gândit că cineva trebuie să audă această poveste. Ei iau copii”.
Oficialii școlii au spus că unele familii aleg să rămână acasă de teama ICE.
Stenvik a spus că liderii școlilor lucrează pentru a ajuta familiile afectate de ICE. „Rolul nostru este să educăm copiii în timpul zilei de școală. Dar acum încercăm să ajutăm oamenii să navigheze acest sistem juridic.” A adăugat: „Prioritatea noastră principală este să păstrăm copiii în siguranță. Sunt copii. Nu sunt infractori violenți. Sunt niște copii mici”.

