Agenţia Internaţională a Energiei: Multe ţări ar putea fi nevoite să raţionalizeze combustibilul

Agenţia Internaţională a Energiei / Profimedia Images
2 April 2026, 16:55 (actualizat 2 April 2026, 16:56)

Agenţia Internaţională a Energiei atrage atenţia că luna aceasta multe ţări ar putea fi nevoite să raţionalizeze combustibilul.

Şeful agenţiei spune că luna aceasta nu mai ajung în porturi deloc transporturi din Orientul Mijlociu cu petrol, gaze naturale lichefiate și alte produse energetice.

Fatih Birol spune că în aprilie pierderile de petrol şi gaze vor fi de două ori mai mari faţă de luna trecută.

Agenţia a prezentat deja un set de 10 măsuri prin care să fie redus consumul și includ, între altele, telemunca, reducerea limitelor de viteză și limitarea călătoriilor cu avionul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă

Cum încearcă statele europene să oprească scumpirea carburanților