Agenţia americană pentru alimente şi medicamente le-a cerut unor cercetători concediaţi să se întoarcă la lucru, inclusiv celor care examinau compania Neuralink

24 februarie 2025, 17:13

Agenţia americană pentru alimente şi medicamente (FDA) i-a întrebat pe unii dintre oamenii săi de ştiinţă concediaţi recent dacă doresc să se întoarcă la locurile lor de muncă, inclusiv pe unii dintre angajaţii care examinau compania lui Elon Musk specializată în implanturi cerebrale, Neuralink, au dezvăluit mai multe surse citate de Reuters.

FDA intenţionează să reangajeze aproximativ 300 de persoane în total, au precizat patru surse familiarizate cu această situaţie, în urma deciziei de săptămâna trecută a preşedintelui Donald Trump de a concedia angajaţi de la această agenţie americană responsabilă cu analizarea medicamentelor, normelor de siguranţă alimentară, a dispozitivelor medicale şi a celor pe bază de tutun. Reuters nu a putut să verifice numărul exact al acestor persoane.

Elon Musk, cel mai bogat om din lume, care conduce Neuralink şi care a cheltuit peste 250 de milioane de dolari pentru a contribui la alegerea lui Donald Trump în funcţia de preşedinte al Statelor Unite, conduce un program ce vizează reducerea numărului de angajaţi federali, inclusiv în cadrul FDA, prin intermediul Departamentului de Eficienţă Guvernamentală. Mii de angajaţi au fost concediaţi.

Nu se ştie cine a ordonat concedierile şi, de acum, reangajările, potrivit surselor familiarizate cu această situaţie.

Cel puţin 11 angajaţi de la Centrul pentru Dispozitive şi Sănătate Radiologică din cadrul FDA – care monitorizează recenziile la dispozitivele medicale – au primit apeluri telefonice începând de vinerea trecută prin care au fost întrebaţi dacă puteau să se întoarcă la lucru în ziua de luni, au dezvăluit opt surse de la FDA, care au vorbit sub protecţia anonimatului. Unele dintre surse au fost informate că FDA a continuat să transmită cereri de revenire la muncă pe parcursul întregului weekend.

Dacă oamenii de ştiinţă sunt de acord să revină la lucru, ei vor reprezenta însă mai puţin de o treime din numărul total al angajaţilor concediaţi în urmă cu o săptămână. Casa Albă a anunţat că actuala administraţie a concediat peste 1.000 de angajaţi ai FDA.

Concedierile de la FDA au inclus săptămâna trecută aproximativ 20 de persoane care lucrau în departamentul de neorologie şi dispozitive de medicină fizică, dintre care mai multe lucrau la examinarea activităţii companiei Neuralink. Nu se ştie dacă toţi angajaţii concediaţi care examinau Neuralink au primit oferta de a îşi relua locurile de muncă.

FDA a respins iniţial solicitarea Neuralink de a începe studiile clinice, invocând riscuri de siguranţă, a raportat Reuters în 2023. De atunci, agenţia americană i-a oferit acestui start-up medical autorizaţia necesară pentru a realiza studii clinice, care se află în prezent în etapa de desfăşurare.

Încercările de reangajare a oamenilor de ştiinţă de la FDA se înscriu în frenezia reangajărilor operate de administraţia Trump, inclusiv ale unor angajaţi din sectorul armelor nucleare din Statele Unite şi ale unor oameni de ştiinţă care lucrează la dosare asociate cu epidemia de gripă aviară.

Mai mulţi cercetători care au primit apeluri telefonice de la FDA au spus că nu sunt siguri deocamdată dacă se vor întoarce să lucreze pentru agenţia americană, însă unii dintre ei au mărturisit că vor face acest lucru.

Cei din urmă au decis să revină să lucreze pentru FDA deoarece cred în misiunea lor de protejare a siguranţei şi sănătăţii publice, renunţând adeseori la salariile mult mai mari din sectorul privat.

Anna Kelly, adjuncta secretarului de presă de la Casa Albă, declarase anterior pentru Reuters că administraţia Trump a acţionat rapid pentru a reduce cheltuielile inutile şi posturile guvernamentale non-critice.

sursa Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite