Adunarea Generală a ONU a adoptat o nouă rezoluție cerând ridicarea ‘blocadei’ americane contra Cubei
Adunarea Generală a ONU a adoptat miercuri cu o largă majoritate, în pofida presiunii americane, o nouă rezoluție prin care cere ridicarea ‘blocadei economice’ a Statelor Unite împotriva Cubei, transmite AFP.
Rezoluția neconstrângătoare, care cere în fiecare începând din 1992 ridicarea ‘blocadei economice, comerciale și financiare impuse Cubei de către Statele Unite ale Americii’, a primit 165 de voturi pentru, 7 împotrivă (SUA, Argentina, Israel, Macedonia de Nord, Paraguay, Ungaria și Ucraina) și 12 abțineri, fiind adoptată cu o foarte largă majoritate, inferioară însă ultimilor ani, când numărul voturilor în favoarea textului se apropia de 190.
Rezoluția subliniază în special ‘impactul negativ al unor astfel de măsuri asupra poporului cubanez și a cubanezilor care trăiesc în alte țări’.
Washington ceruse în mod clar să se voteze împotriva rezoluției.
În dezbaterile de marți, ambasadorul SUA la ONU, Mike Waltz, a calificat Cuba drept ‘regim ilegitim și brutal care vrea să treacă drept victima unei agresiuni, în timp ce descrie ca ”inamic al Statelor Unite”’.
El a chemat statele membre să înceteze să repete ‘propaganda’ regimului cubanez, care îi permite ‘să aibă o scuză pentru propriile eșecuri’.
Declarația a fost denunțată miercuri ca ‘amenințătoare, arogantă, necinstită și cinică’ de ministrul de externe cubanez, Bruno Rodriguez.
De la tribuna ONU, el a acuzat Washingtonul că a desfășurat în ultimele săptămâni o ‘presiune brutală și fără precedent’, recurgând la ‘intimidare’ pentru ‘a forța’ statele membre să își schimbe votul.
În declarația sa, ministrul cubanez a chemat SUA cel puțin ‘să suspende sau să facă excepții umanitare la blocadă’ din cauza efectelor uraganului Melissa care mătură regiunea.
Rezoluția a primit ceva mai puține voturi decât în anii precedenți, mai multe țări (printre care România, Polonia, Republica Cehă, Estonia, Letonia, Lituania) justificându-și abținerea acuzând Havana că susține Rusia în războiul contra Ucrainei.
Decretat în februarie 1962, embargoul american împotriva Cubei, unul din cele mai lungi regimuri de sancțiuni unilaterale din lume, înveninează de decenii relațiile diplomatice dintre cele două țări. Preluare Agerpres

