Adolescent în stare gravă, după ce s-a electrocutat când încerca să facă parkour pe un tren, la Iaşi
Se zbate între viaţă şi moarte după ce a încercat să facă parkour pe vagoanele de marfă parcate în zona Bulevardului Poitiers. Un adolescent de 17 ani din Iaşi, care a suferit arsuri foarte grave, pe mai bine de 40 la sută din suprafaţa corpului, după ce a căzut pe un vagon de tren şi s-a electrocutat.
Accidentul a avut loc aseară în jurul orei 19 când tânărul de 17 ani a căzut de pe o pasarelă pietonală pe un vagon de tren care staționa. În urma arcului electric produs la apropierea de linia de alimentare cu electricitate, băiatul a fost grav rănit. Un coleg care îl însoțea le-a spus autorităţilor că tânărul ar fi vrut să practice parkour în zonă.
La locul accidentului au ajuns mai multe echipaje de pompieri.
Angajații de la CFR au oprit alimentarea cu electricitate în zona triajului pentru ca băiatul să poată fi coborât de pe vagon.
Adolescentul învaţă la Liceul Tehnologic de Mecatronică şi locuia în căminul scolii. Conducerea unității de învăţământ spune că aseară ieşise în oraș cu bilet de voie.
Autoritățile fac apel la populație să respecte avertismentele de pericol afişate în zona liniilor electrice și să nu urce pe vagoane sau să se apropie prea mult cablurile din perimetrul triajului. Mai ales că nu este prima oară când în zonă se produc astfel de accidente.
La numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului.

