Acuzații, dezmințiri și noi demiteri la Spitalul Sf. Maria din Iași, după decesul copiilor infectați cu bacterii

3 October 2025, 19:34

Acuzații, dezmințiri și noi demiteri în cazul copiilor care au murit din cauza infectării cu bacterii, în Spitalul Sf. Maria din Iași. Raportul Corpului de control al ministrului Sănătății e contestat cel puțin parțial de preşedintele Consiliului Județean Iaşi. Costel Alexe spune că nu toate acuzațiile sunt reale și vrea să trimită propriul corp de control pentru a verifica situația de la spitalul Sf. Maria, dar şi la alte unități din judeţ. La rândul ei, conducerea spitalului Sf. Maria anunță că îi va demite pe vinovați.

Nereguli peste nereguli la Spitalul Sf. Maria din Iași, în secția de Terapie Intensivă, potrivit Corpului de control al ministrului Sănătății.

Unele dintre ele, mai vechi. Alexandru Rogobete spune că și în urmă cu un an, un control la acest spital a scos la iveală probleme. S-au dispus atunci măsuri de remediere, pe care însă conducerea unităţii nu le-a rezolvat nici după un an.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii: În saloane nu există lavoare de apă curentă pentru a se efectua procedura de curățare și dezinfectare, pe înțelesul tuturor în secția ATI se intră ca în gară, nu există filtru pentru pacienți, pentru aparținători, locuri pentru dezinfecția mâinilor.

Şeful CJ Iaşi contestă raportul despre Spitalul Sf. Maria

În replică, preşedintele Consiliului Județean Iaşi, autoritatea în subordinea căreia se află unitatea medicală, susține că raportul Corpului de control are şi inadvertențe.

Costel Alexe, preşedinte, Consiliul Judeţean Iaşi: Eu nu pot să afirm că se intră ca în gară, că nu poate fi așa ceva. Dar, din păcate, specificul unui spital de pediatrie este ca aparținătorul să stea internat în spital cu copilul.

DSP, acuzat de Costel Alexe pentru avizele date spitalelor

Costel Alexe susține și că în saloane există grupuri sanitare cu chiuvetă. Precizează însă că responsabilitatea pentru toate eventualele nereguli revine Direcției de Sănătate publică, care a avizat secția ATI.

În urmă cu 3 zile, directorul DSP a fost demis și în locul lui numit adjunctul.

Reprezentanții direcției nu au făcut până acum nicio declarație legată de acest caz.

La rândul său, conducerea spitalului așteaptă raportul oficial al Ministerului și anunță că îi va demite pe cei responsabili de gestionarea focarului de infecții: șeful interimar al secției ATI și șeful Serviciului de Prevenire a Infecțiilor.

Deputatul E. Ungureanu depune o plângere împotriva conducerii Spitalului din Iaşi: Au murit 10 copii, nu 7

Deputatul Emanuel Ungureanu, membru al Comisiei de sănătate din Camera Deputaţilor, a anunțat că va depune o plângere penală la Parchetul General împotriva conducerii Spitalului Sf. Maria din Iași pentru ”grave fapte de abuz în serviciu”, după moartea a zece copii în acest an, care au contractat bacterii nosocomiale.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite