Acordul UE-Mercosur, oportunitate economică și geopolitică. Agricultorii se tem de produse de calitate proastă cu preț de dumping
Fermierii români sunt în continuare nemulțumiți de acordul Mercosur, chiar dacă premierul a dat asigurări că la nivel european există măsuri de siguranță și bani în plus prin politica agricolă comună. Acordul urmează să fie semnat oficial în această săptămână, și apoi votat în Parlamentul European, dar și în țările membre. Va putea fi aplicat însă după semnare.
Acordul comerical UE-Mercosur reprezintă oportunitatea liberalizării comerțului dintre două blocuri economice, european și sud american, care deja fac schimburi de bunuri și servicii.
Agricultorii sunt cei mai nemulțumiți. Ei consideră că, în ciuda a 25 de ani de negocieri pentru acest acord, standardele din statele de pe cele două continente dunt foarte diferite, de la substanțe chimice care pot folosite în America latinam dar nu și în UE, până la productivitate în avantajul sud americanilor.
Fermierii se tem prcatic de o invazie a produselor ieftine din America de sud, deși Uniunea Europeană a introdus clauze de salvgardare și frâne împotriva scăderii accentuate a prețurilor.
Ilie Bolojan, prim-ministrul României: Au fost limitate cantitățile, a scăzut procentul de la 8% la 5% de la care dacă aceste produse depășesc o cota de piață țările pot să suspende scutirea de taxe. Și oricum aceste măsuri se vor aplică în următorii 10 ani. În plus., s-au alocat fermierilor 45 miliarde suplimentare, din care 3,8 miliarde, suma pe care o primește România. Încă un bonus pentru agricultorii români. Acea frână este doar pentru 200 de zile.
Acordul UE – Mercosur urmează să fie semnat în această săptămâna de Ursula von der Leyen în Paraguay. Ulterior va fi votat în Parlamentul European și aprobat formal de șefii de state și de guverne.
Într-o faza ulterioară și Parlamentul României va ratifică acordul, dar el se poate aplică după semnarea de către cele două blocuri de state.

