Accident la Cariera Roșia din Gorj. O dubă cu mineri a intrat într-o bandă de transport cărbuni. Trei bărbați au fost răniți
Accident la Cariera Roșia din Gorj. O autospecială în care se aflau mai multe persoane a intrat într-o bandă de transport pentru cărbunii extraşi. Şoferul a rămas încarcerat, aşa că a fost nevoie de intervenţia echipelor de la SMURD. Bărbatul a fost transportat la spital. Înca trei persoane au fost rănite.
ACTUALIZARE Polițiștii au întocmit dosar penal pentru nerespectarea măsurilor de securitate și sănătate în muncă.
ACTUALIZARE Conducerea companiei a precizat că autovehiculul implicat în accident este omologat pentru transportul de persoane. Anchetatorii vor stabili dacă mașina îndeplinea toate condițiile legale.
ACTUALIZARE Autospeciala transporta minerii, angajați ai complexului Energetic Oltenia, în cariera Roşia. Echipa de muncitori lucra în schimbul 1 și fusese trimisă să repare un excavator.
ACTUALIZARE Accidentul s-ar fi produs din cauza condițiilor meteo nefavorabile, mai exact a ceții dese și a vizibilității scăzute, a transmis Claudia Predilă, de la TVR Craiova.
În jurul orei 6.30 am fost solicitați să intervenim la un accident din localitatea Fărcășești, județul Gorj, în care a fost implicată o autospecială aparținând unui operator economic, în care erau șase persoane și care a intrat într-o bandă transportoare, a transmis Florin Chisim, purtător de cuvânt ISU GORJ.
În urma impactului, o persoană de sex masculin a rămas încarcerată, însă era conștientă și cooperantă. Bărbatul a fost extras, i s-a acordat primul ajutor și transportat la spitalul din Rovinari. Este vorba de conducătorul auto al autospecialei, care a suferit leziuni la picioare. Este în afara oricărui pericol.
O altă persoană de sex feminin a fost evaluată la fața locului, însă a suferit leziuni minore și a refuzat să fie transportată la spital.
La fața locului s-au deplasat o ambulanță de descarcerare și o alta SMURD și o ambulanță din Serviciul Gorj.

