Un bărbat a fost accidentat grav de o mașină de poliție, aflată în misiune în Constanța. Polițiștii ar fi amenințat cu pistolul mai mulți localnici
Grav accident rutier chiar în noaptea de Revelion. Un polițist din Constanța a lovit un pieton aflat în mijlocul străzii. Autospecială nu avea semnalele acustice și luminoase în funcțiune, dar polițistul era în timpul serviciului. Vizibilitatea era redusă din cauza ceții și a petardelor aruncate. Sunt imagini şi informaţii cu impact emoţional.
Era chiar miezul nopțîi de Revelion. Un grup de localnici ieșise în stradă să se bucure de momentul trecerii în Noul An. Imaginile înregistrate chiar de ei arată cum stradă e luminată de artificii și se aud zgomotele puternice ale petardelor. Cel mai probabil, unul dintre vecini a anunțat poliția.
O prima autospecială a poliției și-a făcut apariția în zona, însă oamenii au continuat să aprindă artificii. În imagini se vede cum mașînă ocolește doi dintre oamenii care se aflau pe stradă.
O a două autospecială a sosit imediat după prima, dar nu a mai avut timp să îi ocolească pe cei doi bărbați care se întorseseră în stradă. Pe unul, de 41 de ani, l-a lovit în plin.
Dr. Claudia Tatarici purtător de cuvânt SAJ Constanța: La locul accidentului a ajuns o ambulanță cu un medic de la Saj, care a găsit un pacient conștient, cu un traumatism cranian sever. I s-a acordat primul ajutor și a fost transportat la spital.
Polițistul, agent în Poliția municipiului Constanța, este anchetat penal pentru vătămare din culpă. Totuși, deși era în misiune, nu avea semnalele acustice și luminoase pornite. Polițistul a fost testat antidrog și pentru alcoolemie, iar rezultatele au fost negative.
Olimpia Ceară, purtător de cuvânt IPJ Constața: Echipajul de poliție se afla în timpul executarii serviciului și nu avea semnalele acustice și luminoase pornite. Accidentul s-a produs în condiții de ceață densă și vizibilitate redusă sub 30 de metri.
Cei care au asistat la accidentul din noaptea de Revelion, susțin și că polițiștii care au venit sã cerceteze cazul i-ar fi amenințat cu pistolul.
Poliția Constanța susține că cei prezenți la locul accidentului ar fi devenit agresivi verbal, iar în sprijinul polițiștilor ar fi fost chemați luptători de la Acțiuni Speciale și jandarmi.
Olimpia Ceară, purtător de cuvânt IPJ Constața: Până la sosirea acestora, mai multe persoane l-ar fi agresat fizic pe un polițist din cadrul Biroului Rutier al Poliției Municipiului Constanța, pe care l-ar fi tras de uniformă. Acesta ar fi scos pistolul din dotare, pentru a efectua somațiile legale. Ulterior, conflictul a fost aplanat.
Totuși, poliția a anunțat că anchetează și modul în care au acționat echipele care au făcut cercetările în cazul accidentului din noaptea Revelion.

