Acasă înseamnă fără geamuri, fără gaze şi fără lumină. Oamenii au revenit în blocul din Rahova, la mai bine de o săptămână de la explozie
Zi plină de emoție pentru locatarii blocului din Rahova afectat de explozie. S-au putut întoarce în apartamentele din cele 4 scări neafectate, sub supravegherea Poliției. Cei mai mulţi şi-au luat câteva haine şi lucruri de valoare şi au plecat imediat. Nu au curent electric, nici gaze şi, deoarece geamurile s-au făcut ţăndări, în case e mai frig decât afară. Va avertizăm, urmează informații și imagini cu impact emoțional!
Tot suflul a intrat în casă și tot ce vedeți a distrus tot! Îi multumum lui Dumnezeu că am scăpat, puterea Lui e mare!
Familia Giosan locuiește la etajul I, la scara opusă celei devastate de explozie. Locuința arată însă ca după război. Apartamentul este plin de moloz, balconul este complet distrus. Iar ferestre nu mai există. Oamenii au avut noroc că nu erau în casă în momentul deflagrației.
Ia uite ce de piatră! Deci astea sunt pietroaie de la blocul de vizavi, din balcon sunt. Televizorul e ciuruit.
Decizia de a le permite oamenilor să revină în casele lor a fost luată de Comitetul pentru Situaţii de Urgenţă, după ce s-au încheiat cercetările penale la faţa locului şi verificările experţilor în construcţii. Accesul în bloc s-a făcut controlat, în etape, sub supravegherea Poliţiei.
N-avem gaze, n-avem nimic, abia am reușit să dăm drumul la apă. (Autoritățile spun că azi vă puteți întoarce acasă). Au glumit. În casă e mai frig decât afară, efectiv îngheți de frig.
(Pe scara dvs câte apartamente sunt?) 54. (Câte sunt acum locuite?) Niciunul. Oamenii au venit, s-au uitat și au plecat înapoi.
Am geamurile sparte peste tot, dormitor, balcon, sufragerie.
Vedem ce se găsește în apartament și plecăm înapoi de unde am venit.
Apartamentele din blocul în care a avut loc explozia nu au gaz și curent electric. Iar în interior e mai frig decât afară.
Reluarea alimentării cu energie electrică se va face etapizat. Însă, pentru rebranșare, proprietarii fiecărui apartament trebuie să apeleze la electricieni autorizaţi de ANRE.
Accesul în scara 2, unde s-a produs deflagraţia, rămâne interzis.

