A treia zi de proteste în mai multe instituții din țară. Angajații ANAF, revoltați de măsurile propuse de Guvern
Au fost din nou proteste în mai multe instituții din țară. Pentru a treia zi, angajații ANAF din Cluj-Napoca au ieșit în curte, nemulțumiți de măsurile anunțate de Guvern, care le vor afecta veniturile.
Angajații ANAF din Cluj-Napoca sunt nemulțumiți de tăierea sporului pentru condiții vătămătoare. Ei spun că acesta a fost acordat în urmă cu mai mulți ani, într-un moment în care salariile nu puteau fi majorate. Fără acest spor, veniturile salariaților ar urma să scadă cu aproximativ 1.000 de lei.
Protestul de astăzi a fost cel mai lung din această săptămână. Oamenii au stat în fața instituției aproximativ două ore, timp în care și-au spus supărările.
De asemenea, ei se tem de posibilele concedieri care ar putea avea loc în următoarea perioadă. Oamenii speră să se ajungă la un consens.
Reprezentanţii celor cinci confederaţii sindicale reprezentative la nivel naţional au demarat joi dimineaţa discuţiile la Palatul Victoria, pe măsurile propuse de Guvern în actualul context economic şi social, informează Blocul Naţional Sindical (BNS).
Angajații avertizează că în cazul în care revendicările lor nu vor fi luate în seamă, ei vor parcurge toți pașii pe care îi au. Mai întâi vor continua protestele, apoi vor picheta instituțiile publice din București, iar ultima soluție ar fi declanșarea unei greve.

