A murit primarul ales al stațiunii Bușteni. Emanoil Savin s-a prăbușit pe un teren de fotbal, la un eveniment
În Buşteni se vor organiza din nou alegeri locale. Emanoil Savin, primarul ales la scrutinul din luna iunie, a murit în urma unui stop cardiorespirator.
Savin urma să îşi ocupe funcţia în luna octombrie.
Emanoil Savin, în vârsta de 65 de ani, s-a prăbuşit în timp se afla pe un teren de fotbal, iar medicii nu au reuşit să îl resusciteze.
Acesta a murit chiar în ziua în care anunţase pe pagina de socializare că aniversează 40 de ani de căsătorie.
El a mai condus Buşteniul timp de alte 3 mandate, între 2004 şi 2016.
Guvernul urmează să ia act de decesul acestuia şi să decidă data la care localnicii din Bușteni vor fi chemați din nou la vot.
Emanoil Savin era cunoscut cu patologie cardiacă şi era în tratament, au precizat surse medicale.
“Cu profundă durere, ne luăm rămas-bun de la domnul Emanoil Savin, un om de o valoare inestimabilă pentru comunitatea noastră. Domnul Savin nu a fost doar un primar ales, ci şi un prieten drag, un lider dedicat şi un model de urmat pentru toţi cei care l-au cunoscut. Familiei îndurerate, vă transmit cele mai sincere condoleanţe. În aceste clipe de mare durere, gândurile mele sunt alături de voi, sperând să găsiţi alinare şi putere. Pierderea sa lasă un gol imens în sufletele noastre şi în istoria acestui oraş pe care l-a slujit cu atâta devotament şi iubire”, este mesajul postat de preşedintele PSD Prahova, Virgiliu Nanu, pe Facebook.
Inspectoratul Judeţean de Poliţie Prahova a anunţat că poliţiştii au fost sesizaţi despre faptul că unui bărbat i s-a făcut rău pe un teren de sport.
“La data de 4 august a.c., poliţiştii din cadrul Poliţiei oraşului Buşteni au fost sesizaţi despre faptul că pe un teren de sport din staţiune, unui bărbat i s-ar fi făcut rău. În baza sesizării, poliţiştii s-au deplasat la faţa locului, iar din primele verificări efectuate, s-a stabilit faptul că, în timp ce se afla pe terenul sportiv, din motive medicale, unui bărbat de 65 de ani, din staţiune, i s-ar fi făcut rău, căzând la nivelul solului şi intrând în stare de inconştienţă”, informează IPJ Prahova.
Poliţiştii continuă cercetările.

