A început construcția unui centru pentru copiii cu arsuri grave, la Spitalul Grigore Alexandrescu din Capitală. România este încă deficitară la acest capitol

30 January 2026, 20:51 (actualizat 31 January 2026, 11:09)

România ar putea să aibă încă opt paturi pentru tratarea arsurilor grave, dar exclusiv pentru copii. Vor fi încă 16 pentru cazurile de o gravitate medie, toate la Spitalul Grigore Alexandrescu, din Capitală, unde a început construcția unui corp de clădire special. Dar, chiar şi aşa, numărul paturilor pentru marii arşi sunt insuficiente, spun şi autorităţile şi cei care îi îndrumă pe pacienţi.

Singurul centru de arşi pentru copii din România va fi la Spitalul de copii Grigore Alexandrescu din Capitală.

Pe cele 4 etaje vor fi 8 săli de operaţii, o stație de sterilizare, 70 de paturi și 4 ambulatorii. Constructorii spun că totul ar trebui să fie gata la finalul anului.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Personalul care va lucra aici a beneficiat de programe de training și schimb de experiență în spitalele din Franța, printr-un proiect al Băncii Mondiale. Am aprobat recent la Ministerul Sănătății un nou program de formare a personalului medical destinat pacienților cu arsuri grave.
  
Centrele de la Timişoara şi Mureş vor începe în curând să preia pacienţi, dar tot ar fi insuficient pentru tratarea numărului de mari arşi din țară. Și dacă Centrul de la Floreasca ar funcţiona, situația nu s-ar schimba semnficativ.

Se discuta și despre un proiect nou – ridicarea de la zero a unui centru de mari arşi în Capitală, în Sectorul 4, dar încă se caută surse de finanţare. Din peste 10.000 de pacienți cu arsuri care ajung în fiecare an la Urgențe, în jur de 1.500 sunt cu arsuri severe.

Monica Althamer, navigator de pacienți: Capitala țării nu poate să nu aibă un centru de mari arși pentru adulți. Sunt foarte multe accidente evitabile care se întâmplă în fiecare an. Sunt electrocuții la copii și la adolescenți, fotografii făcute pe trenuri, pe stâlpi de înaltă tensiune. Deci putem să ajutăm și noi populația un pic, sunt niște măsuri de siguranță care trebuie luate.

Doar în prima luna din an, România a trimis în Belgia doi pacienţi cu arsuri grave pe care nu a putut să îi îngrijească în țară.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite