A fost emisă autorizaţia pentru lucrările de punere în siguranţă şi consolidare a blocului din Rahova devastat de explozia din octombrie

Explozia blocului din Rahova / Profimedia Images
4 March 2026, 16:41 (actualizat 4 March 2026, 16:50)

Primăria Sectorului 5 a emis autorizaţia de construire pentru începerea lucrărilor de punere în siguranţă şi consolidare a blocului din cartierul Rahova devastat de explozia din octombrie anul trecut.

Autorizaţia a fost eliberată în regim de urgenţă, având în vedere “caracterul critic al situaţiei” şi nevoia de a reda, pe cât posibil, condiţii de siguranţă pentru locuinţele afectate, menționează autoritățile locale.

Primăria Sectorului 5 precizează că va monitoriza îndeaproape şantierul şi va colabora cu experţii structurişti şi cu serviciile de urgenţă pentru a se asigura că toate lucrările se desfăşoară conform normativelor tehnice în vigoare.

Vor fi consolidate elementele structurale afectate, se va asigura stabilitatea blocului şi va fi eliminat orice pericol iminent pentru locatari şi trecători.

“Am înţeles drama prin care trec familiile din acest bloc şi am solicitat tuturor departamentelor din primărie să elimine orice birocraţie inutilă. Punerea în siguranţă a clădirii este primul pas esenţial pentru a permite locatarilor să revină la normalitate în condiţii de siguranţă deplină. Suntem alături de ei şi vom continua să oferim sprijinul necesar pe parcursul întregului proces de reabilitare”, a declarat primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone.

Trei oameni au murit şi 13 au fost răniți în urma exploziei care a devastat, pe 17 octombrie, blocul de pe Strada Vicina din Sectorul 5 al Capitalei. Au fost distruse 54 de apartamente și 36 de autoturisme.

Locatarii din scara afectată de deflagraţie beneficiază în continuare fie de cazare oferită de primăria Capitalei, fie de decontarea parţială a chiriei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă