Victorie virală. Iranul câștigă războiul meme-urilor împotriva SUA datorită Generației Z

17 April 2026, 12:14 (actualizat 17 April 2026, 12:26)

Teheranul apelează la tineri creatori pentru a inunda rețelele sociale cu meme-uri virale, sarcasm și interpretări dure la adresa lui Donald Trump – și funcționează, relatează The Guardian.

În loc de propagandă tradițională, Iranul joacă după regulile internetului – rapid, ironic și ușor de distribuit – permițându-i să domine conversațiile online și să modeleze narațiuni mult dincolo de granițele sale.

Dacă Iranul ar putea fabrica rachete distructive cu viteza cu care produce meme-uri tăioase, Comandamentul Central al SUA s-ar fi predate demult.

Unul dintre aspectele mai bizare și mai neașteptate ale războiului Iran-SUA este că Iranul, o țară dominată de clerici conservatori față de cultura și mass-media occidentale, domină războiul rețelelor sociale, dezlănțuind războinicii săi tehnologici din generația Z pentru a atrage publicul occidental cu sarcasmul și ridiculizarea administrației Trump.

La polul opus, Donald Trump, acum în sondaje la nivelul celui de-al lui Richard Nixon, nu se poate opri din a face greșeli, fiind nevoit să șteargă postarea sa dezastruoasă de pe Truth Social, în care se compara cu Mesia, și permițându-și să fie manevrat într-o poziție în care își asumă responsabilitatea pentru înghețarea comerțului global.

Performanța Iranului pe rețelele de socializare, de la conturile ambasadelor până la președintele parlamentului, Mohammad Qalibaf, este cu atât mai surprinzătoare cu cât majoritatea iranienilor sunt furioși după mai mult de patru săptămâni de întuneric digital, cea mai lungă pană de curent a internetului indusă de guvern din lume.

Presa sa, odinioară vibrantă, s-a redus la reproducerea declarațiilor purtătorilor de cuvânt ale armatei sau a articolelor extrase din presa occidentală care spun că Trump suferă o înfrângere strategică. Unele dintre cele mai bune ziare din Iran au fost închise, iar iranienii de rând încă se plâng de canalele de știri TV oficiale, propagandistice, care nu pot fi vizionate.

Dar din acest întuneric vine o creativitate îndreptată către Occident. Conturile pro-guvernamentale postează animații Lego generate de inteligență artificială care leagă cazurile Jeffrey Epstein de războiul lui Trump sau folosesc umorul și încrederea pentru a demonta eșecurile Occidentului.

Cel mai recent exemplu transmis de ambasada sud-africană a Iranului, unul dintre artiștii stelari ai rețelei diplomatice, îl arată pe Donald Trump îmbrăcat ca un star rock din anii 1980, cu părul bufant, cântând o parodie a piesei Voyage a trupei Desireless, redenumită Blockade, și cântând la clape.

După 24 de ore, avea peste 45.000 de aprecieri. În noaptea în care Trump a promis că va pune capăt civilizației persane, aceeași ambasadă a postat un videoclip cu un câine care se uita curios la cameră, în timp ce nu se întâmpla nimic.

Interesul este atât de mare încât IranWire a lansat o anchetă asupra creierelor din spatele fluxului Qalibaf și susține că a găsit un vechi aliat politic cu sediul în SUA. Puține informații sunt explicit religioase.

Narges Bajoghli, profesor asistent pe Orientul Mijlociu la Școala de Studii Internaționale Avansate a Universității John Hopkins, antropolog cultural și cercetătoare pasionată a metodelor de comunicare ale Iranului a declarat într-o conferință de presă a Institutului Quincy din această săptămână că întregul aparat media iranian a fost mult mai rapid decât tărâmul fraților din tehnologie în ceea ce privește transmiterea de conținut și mesaje. „Războaiele se poartă în două spații”, a explicat ea. „Se poartă pe câmpul de luptă, iar un câmp de luptă la fel de important este războiul comunicațiilor. Iranul a reușit să monopolizeze complet războiul comunicațiilor, în special pe rețelele de socializare la nivel global.”

Ea a susținut că iranienii știau că nu pot da o lovitură în mass-media americană, deoarece au fost portretizați în mod persistent ca un stat terorist condus de zeloți religioși timp de aproape 50 de ani.

„Unde au intervenit cu adevărat este deturnarea conversației și a narațiunii pe tărâmul rețelelor de socializare”, a spus Bajoghli.

„Aveți o generație foarte tânără de creatori de conținut din generația Y și Z din Iran, cărora li s-a oferit spațiul și undă verde pentru a transmite acest mesaj comunității globale, în special celor care sunt online și care înțeleg acum războiul și înțeleg lumea după ce a avut loc războiul din Gaza. Și acesta este un lucru care se schimbă fundamental.”

Bajoghli a adăugat: „Am peste o duzină de conturi care monitorizează rețelele de socializare în diferite discursuri politice și fac asta de peste un deceniu pe diverse teme, nu doar despre Iran. Nu am văzut niciodată vreo problemă în care toți algoritmii mei diferiți să se combine, cum ar fi în acest război. Am văzut în tot spectrul politic, fie că este vorba de extrema dreaptă, fie că este mai degrabă Maga, fie că este vorba de republicani mai moderați, fie că este vorba de partea liberală, până la extrema stângă din Statele Unite.”

Ea a spus că nu a văzut o astfel de intersecție între grupuri. „Toți au distribuit conținut viral din Iran în fiecare zi”, a spus ea. „Nu am mai văzut așa ceva în 15 ani de când fac asta profesional.

„Întregul aparat militar al Iranului a predat comunicațiile acestei generații tinere. Nu este o surpriză pentru mine că devin virali și nu este o surpriză pentru mine că au acordat suficientă atenție discursului online încât au putut aborda toate problemele care îl fac să devină viral în întregul spectru politic.”

Unul dintre motivele pentru care SUA ar putea avea atâtea dificultăți în a-și prezenta discursul sunt reducerile impuse de Elon Musk Departamentului de Stat al SUA. În măsura în care există activitate, Pentagonul își proiectează etosul războinic îndreptat către baza sa. Trump își trăiește viața cu majuscule și fonturi din ce în ce mai mari.

Bajoghli susține că Iranul încearcă să convingă lumea arabă că Israelul a spus celor din Golf că singura țară căreia i se permite suveranitatea este Israelul. Drept urmare, întrebarea a devenit „ce înseamnă suveranitatea în regiune dacă Israelul continuă să acționeze ca un hegemon militar susținut pe deplin de Statele Unite”.

Bajoghli a adăugat: „Acesta este un lucru pe care niciuna dintre instituțiile politice ale acestor țări nu îl poate susține în următoarele două decenii dacă propria lor suveranitate este pusă constant sub semnul întrebării, dacă au de-a face cu două puteri cărora par să nu le pese de suveranitatea nimănui din regiune, cu excepția celei a Israelului.”

Ea a spus că aceasta este „linia de falie împotriva căreia iranienii se opun acum în moduri foarte puternice în discursul arab”.

Liderii din Golf pot fi foarte supărați pe Iranul care merge mai departe, dar nici nu își pot schimba geografia și s-ar putea să fie nevoiți să se confrunte cu argumentul Iranului.

Este posibil ca pierderea atâtor lideri ai Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice să fi eliminat o parte din frânele minților creative care promovează propaganda, multe dintre ele având o conștientizare acută a culturii americane și înțeleg că trebuie să facă filme într-un mod pe care oamenii nu l-ar crede că au fost realizate de guvernul iranian.

Una dintre cele mai reușite teme legate de Lego este sugestia că Trump și Netanyahu sunt legați de scandalul Epstein, comparând tratamentul lor aplicat copiilor cu bombardarea școlarilor iranieni de la Minab. Scopul este de a insinua că Trump a început acest război pentru a distrage atenția de la scandalul Epstein – o opinie care circulă deja în SUA. Poate că nu este un mesaj inventat de Iran, dar l-a întărit.

Schimbarea percepțiilor despre o țară durează mult timp și poate fi imposibilă în cazul Iranului, din cauza brutalității cu care acesta suprimă disidența. Lipsa de popularitate la nivel mondial a lui Trump nu se transformă neapărat în simpatie la nivel mondial pentru Iran.

Dar dacă există o schimbare, așa cum s-a întâmplat în cazul poziției Israelului în SUA, Iranul își poate asuma meritul de a fi pregătit să publice aceste videoclipuri. Chiar și fostul lider suprem asasinat, Ali Khamenei, obsedat de influența canalelor de satelit occidentale asupra tineretului eliberat al națiunii, și-a dat seama de importanța rețelelor de socializare.

La o întâlnire din 2024, el a spus: „Mass-media este mai eficientă decât rachetele, avioanele și dronele în a forța inamicul să se retragă și în a influența inimile și mințile. Orice război este un război mediatic. Oricare actor are o influență mediatică mai mare își va atinge obiectivele.” Pentru moment, țara fraților tehnologiei pierde.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite