Prețurile alimentelor ar putea crește din nou. Președintele Romalimenta cere plafonarea prețurilor carburanților și energiei sau reducerea accizelor
Creșterea prețurilor la carburanți, gaze și energie electrică începe să se resimtă deja în industria alimentară și ar putea duce la noi scumpiri în lunile următoare. Avertismentul vine de la Aurel Popescu, președintele Romalimenta și Rompan, care a explicat, la TVR INFO, că aceste costuri au un impact direct asupra prețului final al alimentelor.
Potrivit acestuia, cheltuielile cu energia și combustibilul reprezintă o parte importantă din costurile de producție ale companiilor din sectorul alimentar.
„În industria alimentară, tot ce este energetic, adică gaze, energie electrică și carburanți, reprezintă circa 20% din cheltuiala pe care o avem pentru producție. În momentul de față, influența creșterii prețurilor la gaze și carburanți este evidentă deja”, a declarat Aurel Popescu.
El a explicat că fiecare companie din domeniu este nevoită să includă aceste costuri în calculele de producție, iar majorările se reflectă, în timp, și în prețurile de la raft.
„Fiecare societate comercială din industria alimentară contabilizează aceste cheltuieli, iar atunci când aceste procente mai cresc sau se vor majora, cresc și prețurile la alimente”, a spus Popescu.
În cazul unor produse de bază, precum pâinea, creșterile pot părea mici la prima vedere, însă ele reflectă presiunea constantă asupra costurilor.
„Am auzit că 3% a crescut prețul la pâine. Păi 3% vă dați seama că e vorba de șase bani. Nu face nimeni de fiecare dată sau săptămânal modificări de preț. Le adunăm și facem în așa fel încât să nu facem de multe ori aceste schimbări”, a explicat reprezentantul industriei.
Aurel Popescu avertizează că presiunea asupra prețurilor ar putea continua, în contextul în care sunt așteptate noi majorări de costuri în economie.
„În lunile următoare o să mai vină și alte scumpiri: salariul minim, energie electrică și altele, pentru că ele vin prin rostogolire în toate segmentele de activitate din economia României. Toate aceste majorări care vor apărea vor influența clar buzunarul oamenilor, dar și inflația”, a afirmat el.
Reprezentantul industriei alimentare spune că Guvernul ar avea la dispoziție mai multe măsuri pentru a limita impactul asupra prețurilor alimentelor.
„Guvernul trebuie să ia o decizie dacă are de gând ca pentru alimente să nu mai fie inflaționist acest segment de activitate și are trei soluții pe care noi le punem în discuție. Ori plafonarea actuală a prețurilor la energie și gaze pentru industria alimentară să se mențină, ori reducerea accizelor. Acciza e procentuală, se aplică la un preț mai mare acum, deci statul încasează mai mult. Nu înțeleg de ce să nu reducă acciza și atunci putem crea o stabilitate a prețurilor”, a explicat Popescu.
O altă soluție propusă ar fi ca marii producători de energie de stat să devină furnizori direcți pentru industria alimentară.
„Romgaz să fie furnizor de gaze pentru industria alimentară, iar Hidroelectrica sau Nuclearelectrica să fie furnizori pentru electricitate. Ei fiind și producători și furnizori ar trebui să aibă niște prețuri mai mici și atunci ne-am putea ghida în activitate cu acești doi furnizori”, a adăugat el.
Aurel Popescu a atras atenția și asupra efectelor economice în lanț ale scumpirilor.
„În momentul în care se scumpește ceva, îți scade vânzarea. Scăzând vânzarea, scade producția. Scăzând producția, pierzi oameni. Cu forța de muncă nu-i de glumit. Ai pierdut un om, nu-l mai recâștigi. Uitați-vă la minerit: încercăm să mai dăm drumul la o mină, dar nu avem cu cine”, a concluzionat acesta.

